Zangır Zangır Titretip Nefesinizi Kesecek Birbirinden Sürükleyici Aksiyon Dizileri

Aksiyon çoklukla farklı cinslerle iç içe geçmiştir. Bu nedenle seyircilerin kimileri aksiyon cinsini heyecan verici ve büyüleyici bulsa da, bir kısım bu tıbbın çok abartılı ve göz yorucu olduğunu düşünüyor. Aksiyon tipi, helikopterlerden sarkan, birden fazla silah çeken ve makûs yazılmış sloganlar atan kahramanlar da dahil olmak üzere, birçok renkli karakteri içinde barındıran bir cins olarak birçok izleyicinin favorisi olmayı başarmıştır. Biz de dram aşığı seyircileri aksiyon çeşidine bağımlı yapacak birbirinden sürükleyici dizileri derledik. Ayrıntılar yazımızda!

1. Barry (2018)

IMDb: 8.4

Özet: Hayatının gidişatını sorgulayan tetikçi Barry Berkman (Bill Hader) Los Angeles’ta bir oyunculuk kursuna katılır. Sinemada bir kara güldürü ustası olarak betimlense de, Barry eklektik niyetlere sahip bir karakterdir. Bu eklektik kanılar Barry’nin yaptığı şovları zenginleştirir ve tüm izleyicileri kendine hayran bırakır. Ne kadar entelektüel olsa da Barry aslında itidalli bir seri katildir.

Oyuncular: Bill Hader, Stephen Root, Sarah Goldberg

Yönetmenler: Hiro Morai, Bill Hader

2. Cobra Kai (2018)

IMDb: 8.6

Özet: Zor vakitlerden geçen Johnny Lawrence, geçmişteki günlerine geri dönebilmek için dövüş okulu Cobra Kai’yi yine açar ve yeni öğrencilerini eğitmeye başlar. Johnny Lawrence ve Daniel LaRusso ortasındaki rekabet ise yine kızışır. Lakin daha sonra Cobra Kai’ın başına Johnny Lawrence’yı eğiten Cobra Kai’ın kurucusu geçer ve Johnny Lawrence ve Daniel LaRusso birlikte olup Cobra Kai’a rakip olurlar.

Oyuncular: Ralph Macchio, William Zabka, Xolo Maridueña

Yönetmenler: Josh Heald, Jon Hurwitz and Hayden Schlossberg

3. Carmen Sandiego (2020)

IMDb: 6.9

Özet: Yeteneklerini uygunluk için kullanan usta bir hırsız olan Carmen Sandiego, dünyayı dolaşır ve bilgili yardımcılarının takviyesiyle V.I.L.E.ın makûs planlarını bozar.

Oyuncular (Seslendirme Sanatçıları): Gina Rodriguez, Finn Wolfhard

Yönetmen: Jos Humphrey, Kevin Dart, Kenny Park

4. Black Lightning (2017)

IMDb: 6.0

Özet: Jefferson Pierce daha genç bir adamken kanunsuz kılığına girmiş ve kentinin sokaklarını korumuştu, ancak o günleri geçmişte bıraktığını düşünüyordu. Ancak durum bu türlü değildi. Ne değerine olursa olsun adaleti sağlamaya kararlı bir öğrenci olan kızı Jennifer, bir sokak çetesiyle çalışmaya başladığında, Jefferson hayatın her vakit planlandığı üzere gitmediğini farkına varır, bu yüzden ailesini korumak için, bir defa daha Black Lightning’e dönüşmek için kolları sıvar.

Oyuncular: Cress Williams, China Anne McClain, Nafessa Williams, Christine Adams, James Remar

Yönetmen: Salim Akil

5. Person of Interest (2011)

IMDb: 8.5

Özet: Öldüğü düşünülen eski CIA casusu Reese ve milyarder yazılım dehası Finch, cürümle gayret eden bir takım olarak güçlerini birleştiriyor. Finch’in, şiddet içeren cürümlere karışacak bireyleri belirlemek için imaj tanımayı kullanan programından yararlanarak, cürümleri gerçekleşmeden evvel durdurmak için Reese’in bilinmeyen operasyon eğitimi ile Finch’in para ve siber marifetlerini birleştirir. Eski Ordu İstihbarat Takviye Faaliyeti operatörü Sameen Shaw da bu süreçte bu ikili katılır.

Oyuncular: Jim Caviezel, Michael Emerson, Kevin Chapman, Sarah Shahi, Amy Acker

Yönetmen: Jonathan Nolan

6. Chuck (2007)

IMDb: 8.2

Özet: Bilgisayar meczubu Chuck Bartowski, hayati devlet sırlarıyla kodlanmış bir e-postayı açar ve bu da beynine büyük ölçüde kritik bilgi indirmesine sebep olur. Chuck’ı yakalamak için can atan suikastçılar ve milletlerarası teröristlerle, hükümetin en yeni ve en mümkün kapalı casusu Chuck’ı korumak için, Binbaşı John Casey ve ortağı CIA casusu Sarah Walker kolları sıvar.

Oyuncular: Zachary Levi, Adam Baldwin, Yvonne Strahovski, Joshua Gomez, Sarah Lancaster

Yönetmen: McG

7. Timeless (2016)

IMDb: 7.6

Özet: Kötü niyetli bir küme geçmişi değiştirerek bildiğimiz dünyayı makus bir duruma sokmaya çalıştığında, bir tarihçi olan Lucy, bir asker olan Wyatt ve bir bilim adamı olan Rufus, ortak bir çalışma yürütmek için işbirliği halinde tarihi kurtarmak için vakitte seyahat yaparlar.

Oyuncular: Abigail Spencer, Matt Lanter, Malcolm Barrett, Goran Visnjic, Paterson Joseph

Yönetmen: Greg Beeman

8. Kara Liste (2013)

IMDb: 8.0

Özet: Onlarca yıldır, eski hükümet casusu Raymond ‘Red’ Reddington, dünyanın en çok aranan kaçaklarından biri olmuştur. Sonrasında profil uzmanı Elizabeth Keen ile çalışması koşuluyla, gangsterler, casuslar ve memleketler arası teröristlerden oluşan ‘kara listesini’ yakalamak için FBI ile çalışmayı kabul eder. Red’in gerçek emeli meçhuldür. Red, istese de istemese de Liz’e bir hatalı üzere düşünmeyi ‘büyük resmi görmeyi’ öğretmeye kelam verir.

Oyuncular: James Spader, Diego Klattenhoff, Amir Arison, Hisham Tawfiq, Harry Lennix

Yönetmen: Joe Carnahan

9. Archer (2009)

IMDb: 8.6

Özet: Tatlı, kendine güvenen ve çok derecede güzel olan Sterling Archer dünyanın en büyük casusu olsa da hala birbirlerinin kuyusunu kazan ve ihanet etmek için vakit kollayan arkadaşları ve meslektaşları ile problemleri vardır. 1940’ların Los Angeles’ında, Güney Amerika’nın ormanlarında yahut Güney Pasifik’in tehlikeli adalarında geçen ‘Archer’, Sterling, Lana, Malory, Cheryl/Carol/Charlotte, Cyril karakterlerinin maceralarını anlatan bir aksiyon güldürü dizisidir.

Oyuncular (Seslendirme Sanatçıları): H. Jon Benjamin, Aisha Tyler, Jessica Walter, Chris Parnell, Judy Greer

Yönetmen/Yaratıcı: Adam Reed

10. Legends of Tomorrow (2016)

IMDb: 6.7

Özet: Zamanda seyahat yapan Rip Hunter, geleceğin neler getireceğini gördükten sonra, gezegeni tehdit eden felaketi önlemek için kahramanların tek başına kâfi olmadığını fark eder. Hem kahramanları hem de makus adamları görevlendiren Rip, Sara Lance, Ray Palmer ve Heat Wave üzere farklı yeteneklerden oluşan bir ragtag takımını bir ortaya getirir. Takım daima olarak üye kazanıp kaybetmesine karşın, hedefleri her vakit birebirdir: Kötülere geçit vermemek!

Oyuncular: Brandon Routh, Dominic Purcell, Caity Lotz, Nick Zano, Maisie Richardson-Sellers

Yönetmen: Glen Winter

11. The Boys (2019)

IMDb: 8.7

Özet: Üstün kahramanlar çoklukla ünlüler kadar tanınan, siyasetçiler kadar tesirli ve hatta bazen rabler kadar hürmet görüyor. Durum bu türlü olunca kahramanlar güçlerini güzele kullanıyorlar. Pekala ya kahramanlar haydut olup güçlerini berbata kullanmaya başladığında ne olur? Üstün güçlüler karşısında çaresiz kalınca, The Boys, harika kahramanları yöneten ve onların kirli sırlarını örtbas eden şirket Seven ve Vought hakkındaki gerçeği ortaya çıkarmak için kahramanca bir arayışa girer.

Oyuncular: Karl Urban, Jack Quaid, Antony Starr, Erin Moriarty, Dominique McElligott

Yönetmenler: Evan Goldberg ve Seth Rogen

12. Love, Death & Robots (2019)

IMDb: 8.4

Özet: Animasyonlu kısa hikayelerden oluşan bu koleksiyon, bilim kurgu, fantezi, kaygı ve güldürü üzere çeşitli çeşitleri kapsıyor Birinci sınıf animasyon yaratıcıları, eşsiz ve içgüdüsel bir izleme tecrübesi biçiminde büyüleyici öykülere hayat veriyor. Animasyonlu antoloji serisi, alternatif tarihleri, kıyamet sonrası bir kentte robotların hayatını ve harika akıllı yoğurdun dünyaya hükmetme planını araştıran öyküler içeriyor.

Oyuncular (Seslendirme Sanatçıları): Fred Tatasciore, Scott Whyte, Nolan North

Yönetmen: David Fincher

13. The Umbrella Academy (2019)

IMDb: 8.0

Özet: 1989’da 43 bebek, bir gün açıklanamaz bir formda dünyaya gelir. Yedi çocuk, The Umbrella Academy’yi kuran ve ‘çocuklarını’ dünyayı kurtarmaya hazırlayan milyarder Sir Reginald Hargreeves tarafından evlat edinilir. Lakin gençlik yıllarında aile ve takım dağılır. Dizinin geçtiği vakit ise kümenin hayatta kalan altı üyesinin Hargreeves’in vefat haberi üzerine yine bir ortaya geldiği şimdiki vakit. Babalarının vefatının gizemi çözmek için bu altı kişi birlikte çalışacaklardır, fakat farklı kişilikler ve yetenekler, kümesi tekrar birbirinden ayırır ve global bir kıyamet, öbür bir felaketin de önünü açacaktır.

Oyuncular: Elliot Page, Tom Hopper, David Castañeda, Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan

Yönetmenler: Jeremy Webb, Ellen Kuras, Stephen Surjik

14. Sweet Tooth (2021)

IMDb: 7.8

Özet: Kıyamet sonrası bir dünyada tehlikeli bir macerada, yarı insan ve yarı geyik olan bir çocuk, onu koruyan katı bir baba figürüyle yeni bir başlangıç arar.

Oyuncular: Christian Convery, Nonso Anozie, Adeel Akhtar, Stefania LaVie Owen, Dania Ramirez

Yönetmen: Jim Mickle

15. Lupin (2021)

IMDb: 7.5

Özet: Bu dizi, dünyaca ünlü hırsız ve kılık değiştirme ustası Arsène Lupin hakkındaki klasik Fransız öyküsünün orijinal karakterlerle günümüze uyarlıyor.

Oyuncular: Omar Sy, Ludivine Sagnier, Clotilde Hesme, Nicole Garcia, Hervé Pierre

Yönetmenler: Louis Leterrier, Marcela Said, Ludovic Bernard, Hugo Gélin

16. Sky Rojo (2021)

IMDb: 7.8

Özet: Onları pazarlayan adamlardan ve yardımcılarından kaçan üç bayan, özgürlük arayışıyla çılgın bir seyahate çıkar.

Oyuncular: Verónica Sánchez, Lali Espósito, Asier Etxeandia, Miguel Ángel Silvestre, Enric Auquer

Yönetmenler: Jesús Colmenar, Óscar Pedraza, David Victori, Albert Pintó, Javier Quintas, Eduardo Chapero-Jackson

17. Locke & Key (2020)

IMDb: 7.4

Özet: Babalarının öldürülmesinin akabinde, üç kardeş gerçeği büken anahtarlarla dolu bir konuta taşınırlar.

Oyuncular: Darby Stanchfield, Connor Jessup, Emilia Jones, Jackson Robert Scott, Laysla De Oliveira

Yönetmen: Mark Romanek

18. Narcos (2015)

IMDb: 8.8

Özet: Bu dizi, Kolombiya’daki kokain ticaretinin yükselişini ve 80’lerin sonundaki uyuşturucu baronlarının sürükleyici gerçek hayat öykülerini anlatıyor. Ayrıyeten uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın da ortalarında bulunduğu berbat üne sahip ve güçlü bireyleri maksat alan uyuşturucu rekabetinde kolluk kuvvetlerinin gerçekleştirdiği hareketler de detaylı olarak anlatılıyor. Dünyanın en bedelli emtialarından biri olan kokaini denetim altına almak için uğraş harcanırken, ilgili yasal, siyasi, polis, askeri ve sivil birçok varlık kendilerini bu karmaşa içinde buluyor.

Oyuncular: Nonso Anozie, Christian Convery, Aliza Vellani

Yönetmen: José Padilha

19. Jaguar (2021)

IMDb: 5.7

Özet: 1960’larda İspanya’da, Holokost’tan kurtulan bir kişi, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ülkeye kaçan yüzlerce Nazi’ye karşı adalet arayan bir küme casusa katılır.

Oyuncular: Blanca Suárez, Iván Marcos, Francesc Garrido, Adrián Lastra, Óscar Casas

Yönetmenler: Carlos Sedes, Jacobo Martínez

20. L.A.’s Finest (2019)

IMDb: 6.0

Özet: L.A.’s Finest, en son Miami’de bir uyuşturucu kartelini deviren ve geçmişini bir LAPD dedektifi olmak için geride bırakan Syd Burnett’i mevzu alıyor. Yeni ortağı Nancy McKenna, birebir karmaşık geçmişe sahip çalışan bir annedir. İkisi de geçmişleriyle yüzleşmek zorundadır. Los Angeles’taki tehlikeli suçlularla uğraşırken kuralları ve sürat sonlarını aşan Syd ve Nancy, hem sokaklarda hem de birbirlerinin hayatlarında çok kıymetli birer güç haline gelir.

Oyuncular: Jessica Alba, Gabrielle Union, Duane Martin

Yönetmen: Anton Cropper