Vivo X Fold Dünyanın En Dayanıklı Katlanabilir Telefonu Oldu

Akıllı telefon dalının son devirlerdeki trendlerinden bir tanesi hiç elbet katlanabilir ekranlar. Bugün pek çok marka katlanabilir ekranlı telefonlarıyla piyasada fark yaratmaya çalışıyor. Katlanabilir ekranlı telefon pazarına son olarak Çinli teknoloji devi Vivo katıldı ve “X Fold” isimli akıllı telefon, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.

Katlanabilir ekranlı telefonların en büyük sorunu, dayanıklılık. Katlanabilir akıllı telefonların ekranları, standart akıllı telefon ekranlarına kıyasla daha yumuşak ve esnek yapıya sahip olduklarından daha kolay deforma olabiliyorlar. İşte Vivo, bu bahiste bir rekora imza attı. Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için tam 11 gün 6 saat 20 dakika 9 saniye boyunca hiç durmadan katlanıp açılan ve bu süreçte 300 bin sefer katlama hareketine maruz kalan Vivo X Fold, tüm rakiplerini geride bıraktı. X Fold’un ekranı, yapılan testlerden sonra birinci günkü sağlamlığına sahipti.

Önceki rekor 200 bindi

Guinness Rekorlar Kitabı, daha evvel de katlanabilir ekranlı telefonlara konut sahipliği yapmış ve en yüksek dayanıklılığı test etmişti. Vivo’dan evvel bu rekor, 200 bin olarak kayıtlara geçmişti. Vivo, bu rekoru çıtayı yüzde 50 üst çekerek kırmış oldu. Üstelik test süreci, başından sonuna dek canlı olarak yayınlandı. 270 saat, 20 dakika ve 9 saniye boyunca devam eden canlı yayın, bir akıllı telefon test sürecinin gösterildiği en uzun yayın oldu. Pekala Vivo X Fold, nasıl bu kadar sağlam olmayı başardı? Mühendisler, bu akıllı telefonda nasıl bir teknoloji kullandılar da bu düzeye ulaşmayı başardılar?

Vivo X Fold’un iç tasarımı şöyle görünüyor:

Vivo, katlanabilir ekranlı birinci telefonunda 8.03 inç LTPO AMOLED ekran kullandı. Bu ultra ince ekranı havacılık bölümünde kullanılan teknolojilerle birleştiren mühendisler, bölümde eşsiz olan bir menteşe tasarladılar. Havacılık teknolojilerindeki gereçlerin kullanıldığı bu menteşe, rakiplerinden yüzde 76 daha güçlüydü. Korozyon direncini 21 katına çıkaran menteşe, sahip olduğu orta çerçeve yapısı ile de ekrandaki katlamaya bağlı deformasyonu azaltıyordu.

Vivo’nun Guinness Rekorlar Kitabı rekoru için hazırlanan görüntü:

Şirketin rekor sonrası paylaştığı fotoğraf: