Twitch’te Kara Para Aklama Skandalında Yeni Gelişme

Bundan yaklaşık 1 ay evvel sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, kimi Twitch yayıncılarına şafak operasyonu düzenlendiğinden ve 18 kişinin gözaltına alındığından bahsetmiştik. Bu bireyler, diğerine ilişkin kartlarla dolandırıcılık yapmakla suçlanıyordu. Şimdiyse bu bahisle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. TRT Haber, soruşturmanın ayrıntılarıyla ilgili yeni bilgilere ulaştı.

Operasyonla ilgili edinilen birinci bilgi, vurgun yapılan parayla ilgili. Tezlere nazaran ortadaki paranın büyüklüğü 1 milyon dolar. Üstelik işin içinde bilgisayar korsanlarının da olduğu ileri sürülüyor. Gözaltına alınan 18 bireyden 5’inin yayıncı, 5’ininse bilgisayar korsanı olduğu belirtiliyor. 4 kişinin bilgisayar korsanları ile yayıncılar ortasındaki irtibatı sağlayıp komisyon aldığı ifade ediliyor. Tüm bunlarınsa Discord üzerinden kurulmuş saklı bir küme üzerinde planlandığı da savlar ortasında.

Sahte siteler kurup insanları dolandırmışlar

TRT Haber, Twitch’te nasıl kara para aklandığını da ortaya çıkardı. Edinilen bilgilere nazaran bilgisayar korsanları, sahte internet siteleri kuruyorlardı. Hatta bu düzmece siteler ortasında Türkiye’deki en büyük zincir marketlerden bir adedinin sanal GSM operatörü de yer alıyordu. Bu siteler kısa müddetliğine Google arama sonuçlarında en üst sıralara taşınıyor, siteye giren kullanıcının kredi kartı bilgileri çalınıyor, daha sonra da buradaki bilgilerle Twitch’te bağış yapılıyordu. Böylece dolandırıcılıktan elde edilen para, Twitch üzerinden aklanıyordu. Bu süreçte hem bilgisayar korsanı hem yayıncı hem de komisyoncuya para kalıyordu.

Yaşanan dolandırıcılık olayında mağdur olan bir şahsa ulaşan TRT Haber, süreç içerisinde neler yaşandığını da ifşa etti. Hususla ilgili mağdur olduğunu söyleyen kişinin açıklamaları şu biçimde:

Kredi yahut banka kartı bilgilerini sisteme girdiğinde kendisine internetten inançlı banka ödemesi için bir tane onay kodu geliyor. Bu onay kodunu, meblağa dikkat etmeden girdiği için hesabından birinci fırsatta bin 500 TL çekiliyor. Daha sonra bir defa daha siteye girdiğinde, kendisine siteden ikaz geliyor. Şöyle diyor: Yanlış kodlama girdiniz, tekrardan siteye kod girer misiniz diye bir sefer daha kod gönderiyorlar. Tıpkı sefer de bin 150 TL daha para çekiyorlar. Harcama ekstrelerini kontrol ettiğimizde bu para bir tane bankaya geçiyor, sanal bankaya geçiyor. Biz bu sanal bankayı aradığımızda kendisini şu formda dönüş yapıyorlar. Biz diyorlar sanal bankayız elektronik pos, elektronik hesap hizmeti veriyoruz internet üzerinden. Bizim herhangi bir sorumluluğumuz yok, biz parayı şu şu oyun şirketine aktardık diye bu türlü bir bildirimde bulundular.

Twitch’teki kara para aklama skandalları ile ilgili görüntülerimizi çabucak aşağıdan izleyebilirsiniz