Sürpriz Sonlarıyla İzleyiciyi Ters Köşe Yapan Finaliyle ‘Oha’ Dedirten Filmler

Sinema tarihinde sürpriz sonlarıyla izleyiciyi karşıt köşe yapan sinemalardan bir listeyle karşınızdayız. Bu listede heyecanı, adrenalini, çokça merakı ve çokça şaşırmayı bulacaksınız. Kestirimleri altüst eden sürpriz sonlu sinemalar listemizde hâlâ izlemedikleriniz varsa kesinlikle kaçırmayın ve bir talih verin. 

Hazırsanız, sizi finaliyle ‘oha’ dedirten sinemalar listemize ışınlıyoruz!

20. The Vanishing (1993)

 • IMDb: 6.3

Özet: 1988 imali tıpkı isimli sinemanın bu yine çevriminde eşi gizemli biçimde ortadan kaybolan bir adamın onu bulma arayışı anlatılıyor. Bir çift yol kenarında durur ve bayan, soğuk içecekler almak üzere benzinliğe girer. O andan sonra onu bir daha gören olmaz. Eşi tam üç yıl boyunca onu arar, o denli ki onu bulmayı takıntı hâline getirir. 

Oyuncular: Jeff Bridges, Kiefer Sutherland, Nancy Travis

Yönetmen: George Sluizer

19. Mevt Listesi (Kill List, 2011)

 • IMDb: 6.4

Özet: Bir tetikçi, başarısız giden bir işten bir yıl sonra üç cinayet için görevlendirilir. Bu iş başlarda kolay gelse de olayların çözülüş biçimiyle tetikçinin kalbinin karanlığı da gün yüzüne çıkacaktır.

Oyuncular: Neil Maskell, MyAnna Buring, Harry Simpson

Yönetmen: Ben Wheatley

18. Toprak Altında (Buried, 2010)

 • IMDb: 7.0

Özet: Irak’ta çalışan ABD’li kamyon sürücüsü Paul, bir küme Iraklının saldırısına uğrar. Uyandığında ise kendisini bir tabutun içinde canlı diri gömülü olarak bulur. yanında yalnızca bir çakmak ve bir cep telefonu olan Paul, bu klostrofobik mevt tuzağından kaçmak için vakte karşı bir yarışacaktır.

Oyuncular: Ryan Reynolds, Robert Paterson, José Luis García Pérez

Yönetmen: Rodrigo Cortés

17. Öldüren Sis (The Mist, 2007)

 • IMDb: 7.1

Özet: Stephen King’in birebir isimli romanından uyarlanan sinemada, tüm kasabayı ablukaya alan sisin gizemi anlatılıyor. Şiddetli bir fırtınadan sonra kasabaya çöken ağır sisle birlikte kana susamış varlıklar da hür kalır. Sise bir süpermarkette yakalanan ve içerde mahsur kalan bir küme insan bir yandan çıkış yolu ararken bir yandan da ortalarında dini çatışmalar yaşanır. 

Oyuncular: Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden

Yönetmen: Frank Darabont

16. Cehenneme Bir Adım (The Descent, 2005)

 • IMDb: 7.2

Özet: Kuzey Amerika’nın Apalaş Dağları’ndaki bir mağarayı keşfe giden bir küme genç bayan için başlarda her şey hoştur. Ne var ki mağarada yaşadıkları bir kaza sonucu derin bir yerde mahsur kalırlar. Toprağın altında gizlenen kana susamış yaratıklarla karşılaşan bayanlar bir yandan vefat kalım savaşı verirken bir yandan da kendi ortalarında zıtlaşmaya başlarlar.

Oyuncular: Molly Kayll, Natalie Jackson Mendoza, Shauna Macdonald

Yönetmen: Neil Marshall

15. Karanlığın Gölgesi (Don’t Look Now, 1973)

 • IMDb: 7.2

Özet: Kızlarının vefatıyla hayatları altüst olan bir çift, sıra dışı olaylar yaşamaktadır. Bayan, Venedik’te medyum olan iki kız kardeşten yardım isterken adam, bu duruma karşıdır. Çiftin ortasındaki alakanın tansiyonu gün geçtikçe artarken Venedik’in orta sokaklarında garip vefatlar yaşanmaktadır. Çözülemeyen seri cinayetler, sanrılar ve gerçeklikten uzak tabiat üstü fenomenler denklemi çifti gizemli birine götürecektir.

Oyuncular: Donald Sutherland , Julie Christie , Hilary Mason

Yönetmen: Nicolas Roeg

14. Predestination (2014)

 • IMDb: 7.4

Özet: Zamanda seyahat edebilen bir casus, son vazife olarak bugüne kadar kendisinden kaçmayı başarmış tek hatalının peşine düşmelidir. 1970’li yıllarda New York’ta düzenlediği atakta binlerce insanın vefatına yol açan bombacıyı yakalayabilmek için o yıllara geri dönen casus, bir barda barmen olarak işe başlar ve bara gelen bir adamla derin bir sohbete koyulur.

Oyuncular: Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor

Yönetmenler: Michael Spierig, Peter Spierig

13. Lanetli Ada (The Wicker Man, 1973)

 • IMDb: 7.5

Özet: Dedektif polisi Neil Howie, gizemli bir formda ortadan kaybolan bir kızı bulmak üzere İskoçya’ya gönderilir. Lakin bölgedeki lokal halk, bu türlü bir kızın varlığını reddetmektedir. Mahallî halkın koyu Pagan geleneklere sahip olduğunu gözlemleyen Howie, bu gizemi çözmeye kararlıdır.

Oyuncular: Edward Woodward, Christopher Lee, Diane Cilento

Yönetmen: Robin Hardy

12. Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin, 2011)

 • IMDb: 7.5

Özet: Eva, Kevin’ı dünyaya getirmek için mesleğini bir kenara bırakır. Ancak anne ve oğul ortasındaki münasebet birinci yıllardan itibaren zordur. Kevin, on altıncı doğum gününden iki gün evvel okulunda vahim bir öfke patlaması yaşar. Olaydan sonra Eva, bu durumdan kendini sorumlu hisseder. Acı ve sorumluluk hislerinin altında ezilen Eva, Kevin’ın babasıyla da bağlantıya geçecektir.

Oyuncular: Tilda Swinton, John C. Reilly, Ezra Miller

Yönetmen: Lynne Ramsay

11. Öbürleri (The Others, 2001)

 • IMDb: 7.6

Özet: Eşi savaşa giden Grace, ışığa hassas iki çocuğuyla eski bir meskende yaşayan dindar bir bayandır. Çocukların özel durumundan ötürü meskenin daima karanlık kalmasına ihtimam gösteren Grace, yeni hizmetkârların gelmesiyle tuhaf olaylar yaşamaya başlar. Grace, konutun hayaletli olduğundan şüphelenmeye başlayınca ne değerine olursa olsun çocuklarını korumak için savaşır. Lakin gerçekler göründüğünden çok daha farklıdır.

Oyuncular: Nicole Kidman, Elaine Cassidy, Christopher Eccleston

Yönetmen: Alejandro Amenábar

10. Birinci Dehşet (Primal Fear, 1996)

 • IMDb: 7.7

Özet: Prestijli bir avukat olan Martin Vail, son derece güç bir davayla karşı karşıyadır. Martin, bir piskoposun gizemli cinayetine ismi karışan Aaron isimli genci savunmakla vazifelidir. Tüm kanıtlar Aaron’ı hatalı gösterse de Martin onun suçsuzluğuna inanmaktadır. Pekala Aaron hakikaten de hatasız mudur?

Oyuncular: Richard Gere, Laura Linney, Edward Norton

Yönetmen: Gregory Hoblit

9. Pan’ın Labirenti (El laberinto del fauno, 2006)

 • IMDb: 8.2

Özet: 1944 yılında İspanya’da, peri masallarına delicesine bağlı ve tam bir kitap kurdu olan 10 yaşındaki Ofelia, gebe annesiyle birlikte yeni bir hayata adım atar. Babasının vefatından sonra annesi faşist bir subayla evlenir ve eski hayatlarını bırakarak onun yaşadığı büyük çiftliğe taşınırlar. Ofelia çok geçmeden çiftliğin yakınlarında büyülü bir labirent keşfeder. Labirentin içindeyse onun bahtını tayin edecek olan Pan yaşamaktadır. 

Oyuncular: Ivana Baquero, Sergi López, Doug Jones

Yönetmen: Guillermo del Toro

8. Zindan Adası (Shutter Island, 2010)

 • IMDb: 8.2

Özet: Uzak bir adadaki akıl hastanesinde bir mahkûmun ortadan kaybolması, iki ABD polisinin orada bir soruşturma başlatmasına neden olur. Lakin işler beklendiğinden daha karmaşıktır. Artık polislerin aklında, bu gizemli hastane ve içinde yaşayan insanların karıştığı olaylarla ilgili birçok soru işareti vardır. Ayrıyeten farklı bir biçimde hayal ve gerçek ortasındaki keskin çizgi bulanıklaşmaya başlar.

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley

Yönetmen: Martin Scorsese

7. Altıncı His (The Sixth Sense, 1999)

 • IMDb: 8.2

Özet: Cole, ölmüş insanları gören ve onlarla konuşabilen içine kapanık bir çocuktur. Cole’un durumdan endişelenen annesi, psikiyatr Crowe’dan yardım ister. Tedavi ilerledikçe ortaya çıkan gerçekler, ikisin hayatını da derinden etkileyecektir.

Oyuncular: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette

Yönetmen: M. Night Shyamalan

6. İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi, 2003)

 • IMDb: 8.4

Özet: Sıradan bir iş insanı olan Oh Dae-Soo, tam 15 yıl boyunca bir odada esir tutulur. Sonra bir gün hiçbir açıklama yapılmadan özgür bırakılır. Başına gelenlerin sebebini öğrenip kendisine bunu yapanlardan intikam almaya ant içen Oh Dae-Soo, düşündüğünden çok daha büyük bir planın içinde olduğundan şimdi habersizdir.

Oyuncular: Choi Min-sik, Yoo Ji-Tae, Kang Hye-jeong

Yönetmen: Park Chan-wook

5. Akıl Defteri (Memento, 2000)

 • IMDb: 8.4

Özet: Leonard, dışarıdan şaşalı bir hayat sürüyormuş üzere görünen, lakin tek gayesi eşinin katilini bulmak olan bir adamdır. Katili bulmak için elinden geleni yapsa da onu engelleyen bir durum vardır. Çok ender görünen ve şimdi tedavisi olmayan bir hafıza kaybı sorunu, Leonard’ın işini epeyce zora sokar.

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

Yönetmen: Christopher Nolan

4. Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects, 1995)

 • IMDb: 8.5

Özet: Olağan Şüpheliler’de rutin bir polis denetimi sırasında tesadüfen bir ortaya gelen beş hatalının planladığı büyük soygun planı anlatılıyor. Öyküyü hayatta kalan tek bireyden dinliyoruz.

Oyuncular: Chazz Palminteri, Kevin Spacey, Gabriel Byrne

Yönetmen: Bryan Singer

3. Sapık (Psycho, 1960)

 • IMDb: 8.5

Özet: İşvereninin müşterisin kendisine emanet ettiği parayı alıp kaçan Marion Crane, geceyi geçirmek için Bates Motel’e gelir. Burada, annesiyle epey güç bir ilgisi ve güçlü bir bağı olan otel sahibi Norman’la tanışır. Yalnızca kenti terk etmek isteyen Marion, büyük bir tehditle karşı karşıya olduğundan habersizdir. 

Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, John Gavin

Yönetmen: Alfred Hitchcock

2. Yedi (Se7en, 1995)

 • IMDb: 8.6

Özet: Kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembellik Hıristiyan inancından yedi ölümcül günah olarak geçmektedir. Bir seri katil de bu yedi ölümcül günahı işlediğine inandığı şahısları tek tek öldürmektedir. İki dedektifin katili yakalamaktan diğer talihi yoktur.

Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow

Yönetmen: David Fincher

1. Dövüş Kulübü (Fight Club, 1999)

 • IMDb: 8.8

Özet: Chuck Palahniuk’in birebir isimli romanından uyarlanan Dövüş Kulübü’nde birbirine taban tabana zıt iki adamın sıra dışı dostluğu anlatılıyor. Jack, sıradan bir sigorta memuru olmasının yanı sıra uykusuzluk ve depresyonla çaba eden bir adamdır. Bir gün sabun tüccarlığı yapan Tyler’la tanışır ve hayatı tümden değişir. İkili bir yeraltı dövüş kulübünde ölesiye hengame edip deşarj olur ve bu durum onları birbirine yakınlaştırır. Ta ki Marla isimli bir bayan hayatlarına girene kadar…

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter

Yaratıcı: David Fincher