Samsung One UI 5.0 sızdırıldı! Müthiş görünüyor!

Samsung kullanıcılarının büyük bir sabırsızlıkla bekledikleri Samsung One UI 5.0 güncellemesi için artık eli kulağında diyebiliriz. Bir müddettir beta çalışmalarıyla aslında aşikâr bir kesim tarafından test edilen yeni işletim sistemi sürümünün çalışmalarında artık sona gelindi. Bununla birlikte birtakım duyum hesapları Samsung’dan evvel davranarak Android 13 tabanlı One UI 5.0’ın manzaralarını paylaştı.

İnternete düşen imajlarda, yeni işletim sisteminin tasarım istikametinde ufak değişikliklerin olduğu görülüyor. Buna nazaran, bildirim merkezindeki karakter boyut ve yazı fontundaki değişiklikler birinci göze çarpan ögeler olurken, tıpkı vakitte art fonun şeffaflığının arttırılmış olduğu da anlaşılıyor.

Samsung One UI 5.0 sızdırıldı! Harikulade görünüyor!

Yeni sürümün getirdiği en önemli yeniliklerden biri ise, Optik Karakter Tanımlama (OCR) özelliği. Bir müddettir başta Oppo olmak üzere birçok marka tarafından kullanılan bu özellik sayesinde artık Samsung kullanıcıları da görsellerdeki metinleri taranabilir ve kopyalanabilir hale getirebilecekler. Bu özellik sayesinde artık Samsung kullanıcıları en kolayından iban istenildiğinde görsel atan arkadaşlara laf anlatmak zorunda da kalmayacaklar.

Son olarak Güney Koreli teknoloji devine yakın kaynaklardan gelen haberlere nazaran, Samsung One UI 5.0 sürümünü yalnızca Android 13’e geçiş aracı olarak görüyor. Şirket asıl değerli yenilikleri ve tasarımsal değişiklikleri ise One UI 5.1 versiyonunda yapacak.