Sahte Fatura Operasyonu: Erol Evcil Dahil 250 Kişi Gözaltına Alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, demir çelik bölümünde faaliyet gösteren birtakım paravan şirketlerin geçersiz fatura ile devleti ziyana uğrattığını tespit etti ve operasyon için düğmeye bastı. Ortalarında Erol Evcil’in de bulunduğu üç başka organize hata örgütü önderi ile birlikte 250 kişi gözaltına alındı.

25 milyar liralık kamu zararı

Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Cürümlerle Mücadale Şube Müdürlüğü vazifelileri, Vergi Kontrol Heyeti Müfettişleri, MASAK işçilerinin hazır bulunduğu operasyona KOM şubesi de dayanak verdi.

Yapılan çalışmalarda, örgütün 105 milyar liralık uydurma fatura ile kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattıkları tespit edildi.

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortasında olduğu 3 farklı kabahat örgütü önderi de bulunuyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve elkoyma süreçleri devam ediyor.

Erol Evcil kimdir?

90 yıllarda Nesim Malki cinayetinin azmettirici olarak ismini duyuran Erol Evcil, Türkiye’de yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden biri. ‘DYP – SHP periyodunda, Devlet Bakanı Cavit Çağlar’ın oğlu ile kurduğu yakınlık sayesinde hatırı sayılır bir servet edindi.

Nesim Malki cinayeti sebebiyle DMG’de yargılandı ve ceza aldı.