Rusya’dan şaşırtan kripto para hamlesi!

Rusya‘nın finansal izleme ajansı Rosfinmonitoring Cuma günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın bir milletvekilinin “kriptomani” olarak isimlendirdiği bir süreci duyurdu. Bu sistem kripto para ünitesi süreçlerini izlemek için yazılım kullanacak.

Rusya Merkez Bankası, finansal istikrar telaşlarını öne sürerek kripto para üniteleri konusundaki kuşkularını uzun müddettir lisana getiriyordu. Bu kapsamda kripto para topluluğuna yönelik çalışmalar da artırıldı. Rosfinmonitoring’in lideri Yuri Chikhanchin, Rusya’nın kripto para üniteleriyle ilgili makul ceza davalarını esasen belirlediğini ve ajansın sistemlerini geliştirmek ve şu anda saklı olan süreçleri ve blok zincirlerini belirlemek istediğini de kelamlarına ekledi.

Rusya’dan şaşırtan kripto para hamlesi!

Chikhanchin, “Kripto para ünitelerinin dayandığı blok zinciri teknolojisi, süreçleri kaydediyor, lakin cüzdan sahiplerinin kimliğini belirleyemiyor. Bu da dolandırıcılık üzere durumlarda bireylerin takip edilmesini zorlaştırıyor” tabirlerini kullandı.

Rusya parlamentosunun alt meclisindeki finans komitesi lideri Anatoly Aksakov Perşembe günü, kripto para ünitelerini düzenlemeye ait yasa taslağının sonbaharda meclise sunulacağını söyledi. Aksakov, Rusya’da sıkı bir biçimde düzenlenen kumar dalındaki “kriptomaniyi” anlatarak, “Açıkçası sıkı bir düzenleme olacak” dedi. “

Yeni sistem sayesinde takipler çok daha kolay yapılacak ve kripto bölümü daha “güvenli” bir hal alacak. Lakin bu beklentiler akıllara kripto para topluluğundaki özgürlüğün tamame gidebileceği sorusunu da getiriyor.