Öldürülen Vizonlar Hükümetin Sonu Olabilir

Koronavirüs pandemisinde en enteresan haberlerden biri de Danimarka’dan gelmişti. Ülkenin kuzeyinde milyonlarca vizon, mutasyona uğramış virüs sebebiyle itlaf edilmişti. Danimarka meclisi, itlaf edilen 17 milyon vizon için araştırma komitesi kurdu ve başbakan Mette Frederiksen tenkitlerin gayesindeki isim oldu.

Tarım Bakanı istifa etmek zorunda kalmıştı

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran; 4 Kasım 2020’de öldürülen 17 milyon hayvan için yasal tabanın olmadığı ortaya çıktı. Kamuoyunda büyük öfke yaratan bu gelişme sonrasında Tarım Bakanı Mogens Jensen istifa etmişti.

Başbakan da topun ağzında

Televizyonlarda öldürülen hayvanların gömüldüğü dev çukurların manzaraları ve gözü yaşlı çiftlik sahipleriyle yapılan röportajlar reaksiyonları daha da artırmış; nihayetinde meclis kararıyla bir komite oluşturulmuştu.

İncelemeyle ilgili raporunu yayımlayan komite, Mette Frederiksen’in vizonların öldürülmesi kararını duyururken açıkladığı münasebetlerin ‘son derece yanıltıcı’ olduğuna ve kanunların çiğnendiğine hükmetti.

Rapordaki tenkitler, Frederiksen ve 2019’dan beri iktidarda olan toplumsal demokrat azınlık hükümetini zora soktu.

Hükümet üç sol eğilimli partinin takviyesiyle ayakta duruyor. Bu partilerden birinin dayanağını çekmesiyle Frederiksen için azil davasının yolunun açılabileceği belirtiliyor.