Nereye Taşınıyoruz? 2022 Yılı için Dünyanın En Yaşanılabilir Şehirler Listesi Yayınlandı!

Her yıl Economist Intelligence Unit tarafından yayınlanan ve 173 ülkeyi kapsayan Dünyanın En Yaşanabilir Şehirlerleri Endeksi bu yıl da yayınlandı. Dünyanın her bir yanından farklı kentlerin yer aldığı listede en yaşanışabilir kent hangisi? Toronto, Roma, New York ve başkaları ortasından hangileri listeye girdi? Türkiye var mı? Hepsi bu içerikte!

11. Melbourne, Avustralya.

2021 yılında 9.sırada olan Melbourne bu yıl 10.sıraya geriledi. %95.1 indeks ile dünyada yaşanılabilir 10 kent ortasında yer aldı.

10. Osaka, Japonya.

2021 yılında 2.sırada yer alan Osaka bu yıl da indeksini yükseltmesine karşın daha geri sıralarda yer aldı. 2021 yılında Japonya hem Osaka hem de Tokyo ile listeye girmişti.

9. Amsterdam, Hollanda.

Uzun bir müddettir birinci 10’a giremeyen Hollanda bu sene %95.3 ile 8.sırada listeye girdi.

8. Toronto, Kanada.

Altyapı, eğitim ve istikrar üzere hususlarla öne çıkan Toronto %95.4 endeksiyle 8.sırada yer alıyor.

7. Frankfurt, Almanya.

Parkları ve gökdelenleri ile öne çıkan Frankfurt %95.7 endeks ile listede yer alan dünyanın en yaşanılabilir kentlerinden biri oldu. Sakinliği ve güçlü ekonomik merkezleri ile karşımıza çıkan bu kent ekseriyetle listelerde yer alıyor.

6. Cenevre, İsviçre.

2021 yılında yayınlanan listede 8.sırada yer alan Cenevre bu yıl indeks puanını %95.9’a çıkararak üst sıralara yükseldi.

5. Vancouver, Kanada.

Hem gökdelenleri hem de tek katlı klâsik konutları içerisinde barındıran Vancouver %96.1 ile listede yer aldı. Nitekim de fotoğrafa bakınca yaşanılabilir bir kent olduğunu anlıyorsunuz.

4. Calgary, Kanada.

Kanada’nın dördüncü büyük kenti olan Calgary de listeye girenler ortasında. Bu yıl 3 kent ile listeye giren Kanada, %96.3 endekse sahip Calgary kenti ile üst sıralarda yer aldı.

3. Zürih, İsviçre.

2021’de 7.sırada olan Zürih bu yıl 3.sıraya kadar yükseldi. Calgary kenti ile birebir endekse sahip.

2. Kopenhag, Danimarka.

Bisikletler kenti olan Kopenhag dünyanın yaşanılabilir en düzgün kentlerinden ikincisi. %98 endeksi ile hakikaten de en huzurlu, inançlı, alt yapısı düzgün noktalar ortasında yer alıyor.

1. Viyana, Avusturya.

2021’de korona virüs kısıtlamalarından ötürü 12.sıraya geriliyen Viyana bu yıl %99.1 ile dünyanın en yaşanılabilir kenti seçildi. Viyana 2018 ve 2019 yıllarında da birinci sırada yer alıyordu. İstikrar ve düzgün altyapı ile öne çıkan Viyana birebir vakitte düzgün sıhhat hizmetleri ve bir çok kültürel fırsat sunması ile listede birinci sırada yer almayı başardı.