‘Ne İzlesem’ Diye Düşünenlere Müjde! 20 Haziran Pazartesi Günü İçin Birbirinden Sağlam Film Önerileri

‘Ne izlesem?’ diye kara kara düşünüyorsan ve bir türlü izleyecek kaliteli bir sinema bulamıyorsan yanlışsız yere geldin! Korku sinemalarından bilim kurgu ve fantastik sinemalara, güldürü sinemalarından hata sinemalarına kadar her kategoriden sinema teklifiyle karşına geldik.

Bu sinemalara başlamadan evvel sıradan bir sinema izleyeceğini düşünebilirsin lakin sinema bittikten sonra aslında beklentinin çok üstünde bir tesir yarattığını fark edeceksin.

O vakit hazırsan 20 Haziran Pazartesi günü için yüksek puanlı sinema listemize geçelim…

Drama Filmleri

Beautiful Uzunluk (2018)

IMDb: 7.3

Özet: Nic Sheff’in en çok satan kitabından sinemaya uyarlanan Beautiful Uzunluk, uzun yıllar boyunca bağımlılıkla çaba eden bir ailenin hayatta kalma ve güzelleşme sürecindeki ilham verici kıssaya odaklanıyor.

Oyuncular: Steve Carell, Maura Tierney, Jack Dylan Grazer

Yönetmen: Felix van Groeningen

Judas and the Black Messiah (2021)

IMDb: 7.4

Özet: Kendisine, FBI tarafından bir savunma mutabakatı teklif edilen William O’neal, Lider Fred Hampton hakkında istihbarat toplamak için partiye sızmaya çalışır.

Oyuncular: Daniel Kaluuya, LaKeith Stanfield, Jesse Plemons

Yönetmen: Shaka King

Tomboy (2011)

IMDb: 7.4

Özet: Ailesiyle birlikte yeni bir mahalleye taşınan 10 yaşındaki Laure, kendisini mahalle çocuklarına Michael olarak tanıtır ve ortaya çıkana kadar bir müddet bu palavrasını sürdürmeye devam eder.

Oyuncular: Zoé Héran, Malonn Lévana, Jeanne Disson

Yönetmen: Céline Sciamma

The Florida Project (2017)

IMDb: 7.6

Özet: Sinema tekliflerimize kesinlikle izlemeniz gereken bir üretimle devam ediyoruz. Yetişkinlerin kuvvetli ve sıkıcı dünyasından kendilerini büsbütün soyutlayan 6 yaşındaki Moone ve grubu, kendilerine ait bir dünya yaratmışlardır. Okulların tatil olmasıyla birlikte bu kümenin tek kederleri, istedikleri üzere koşup oynayabilmek ve kimseyi umursamadan eğlenebilmektir.

Oyuncular: Brooklynn Prince, Bria Vinaite, Willem Dafoe

Yönetmen: Sean Baker

Gizem ve Tansiyon Filmleri

Chinjeolhan Geumjassi (2005)

IMDb: 7.5 

Özet: İntikam Meleği; on üç yıl haksız yere hapsedildikten ve çocuğu elinden alındıktan sonra, bir bayan giderek daha acımasız yollarla intikam almak istemesinin ve intikam planı yapan bir bayanın öyküsünün mevzu edinildiği sinemadır. Lee, hücre arkadaşlarının yardımıyla hazırladığı intikam planı sayesinde kendisinin haksız yere mahpus yatmasına neden olan kişiyi bulup ondan intikam almayı gayeler. 

Oyuncular: Yeong-ae Lee, Min-sik Choi, Shi-hoo Kim

Yönetmen: Chan-Wook Park

Ah-ga-ssi (2016)

IMDb: 8.1 

Özet: 1930’lar Kore’de, Japon işgali devrinde otoriter Amcası ile büyük, kırsal yerde tenha hayat yaşayan bir Japon varisinin hizmetçisi olarak yeni bir kızı işe alır. Lakin hizmetçinin bir sırrı vardır. O, Leydi’yi onunla kaçması için baştan çıkarmasına, servetini çalmasına ve onu bir tımarhaneye kilitlemesine yardım etmek için Japon Kontu üzere davranan bir dolandırıcı tarafından işe alınmıştır Plan, hizmetçi kızın Lady’e aşık olmaya başlamasıyla birlikte bozulmaya başlar.

Oyuncular: Kim Min-Hee, Tae-ri Kim, Jung-woo Ha

 Yönetmen: Chan-Wook Park

Vertigo (1958)

IMDb: 8.3 

Özet: Eski bir dedektif arkadaşını kaybetmesi üzerine önüne geçemeyeceği kadar büyük bir endişe ediniyor. Yükseklik kaygısından ötürü işi bırakan dedektife bir gün komşusun eşini takip etmesi teklif ediliyor. Bunun üzerine komşunun eşini takip eden dedektif, bayanın vefata meyilli olduğunu fark ediyor ve bayanla yakından irtibat kurarak kendi endişeleriyle da yüzleşiyor. 

Oyuncular: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Suç Filmleri

Natural Born Killers (1994)

IMDb: 7.2 

Özet: Micky ve Mallory iki seri katil ruhlu birbirine olan birbirlerine aşık çifttir. İkili bir seyahate çıkıyor ve bu seyahat sırasında etraflarındaki şahısları öldürüyorlar. Bir müddet sonra bu ikil bir medya ikonu haline geliyor ve sevgililerin birçok hayranı oluyor. Polis çiftin peşine düşer lakin yakalansalar bile medya hep seri katillerin yanında bir duruş stantlar.

Oyuncular: Woody Harrelson, Juliette Lewis, Robert Downey Jr.

Yönetmen: Oliver Stone

True Romance (1993)

IMDb: 7.9 

Özet: Clarence, çizgi roman dükkanında çalışan asosyal, utangaç bir gençtir. Bir gün Alabama isimli bir bayana aşık olur. Aşkları karşılıklı üzere görünse de aslında Alabama işvereni tarafından Clarence’a gönderilmiş, bu işlerden kurtulmak isteyen bir hayat kadınıdır. Clarence’ın Alabama’nın işverenini öldürüp ezkaza içi uyuşturtucu dolu bir çantayı almasıyla birlikte ikili macera ve tansiyon dolu bir yola atılırlar.   

Oyuncular: Christian Slater, Patricia Arquette, Dennis Hopper

Yönetmen: Tony Scott

Fantastik ve Bilim Kurgu Filmleri

The Hudsucker Proxy (1994)

IMDb: 7.2

Özet: Zekasının epey keskin olduğunu düşünen lakin sandığının bilakis pek de zeki olmayan Norville Barnes’ın aklında, küçük çocuklar için tasarlanmış bir oyuncak projesi vardır. Bu planını gerçekliğe dökebilmek için büyük bir kente gelerek en başarılı şirketlerden biri olan Hudsucker Industries’de alt konum bir işe başlar. Bu sırada Waring Hudsucker ismindeki adamın intihar etmesi, Barnes’ın hayatı için dönüm noktası olacaktır.

Oyuncular: Tim Robbins, Jennifer Jason Leigh, John Mahoney

Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen

The City of Lost Children (1995)

IMDb: 7.5

Özet: Krank, düş göremeyen berbat bir adamdır. Bu durumdan dolayı çocukları kaçırıp onların hayallerini kullanmaya karar verir. Ne kadar çabalasa da istediğini elde edemez zira kaçırdığı küçük çocuklar korktukları için yalnızca kabus görmektedirler. Kaçırılan çocuklar ortasında Denree isminde 5 yaşında bir çocuk da vardır. Denree’nin ağabeyi One, kardeşini kurtabilmek için Krank ve çetesinin peşine düşer.

Oyuncular: Daniel Emilfork, Judith Vittet, Dominique Pinon

Yönetmen:  Marc Caro, Jean-Pierre Jeunet

Solaris (1972)

IMDb: 8,0

Özet: Solaris, besbelli bir bilince sahip olan bir gezegendir. Bu gezegenin en büyük yeteneği ise oraya gelen Dünya insanlarının zihinleriyle oynamaktır. Bunu da insanların bilinçaltına süzülerek hafızalarındaki her şeyi maddeleştirerek yapar. Bu gezegende olup biteni araştırmak için görevlendirilen kişi de elbette burada yaşananlardan hissesini alacaktır. Solaris’in gizemiyle büyülenirken kendi geçmişiyle de burun buruna gelecektir.

Oyuncular: Natalya Bondarchuk, Donatas Banionis, Heyet Jarvet

Yönetmen: Andrei Tarkovsky

Det Sjunde Inseglet (1957)

IMDb: 8.1

Özet: Bir şövalye ve yaveri haçlı seferlerinden dönmüştür. Veba ülkelerini sarmıştır ve birçok insanın vefatına neden oluyordur. Konuta yaklaştıklarında Vefat, şövalyeye görünür ve ona sırasının geldiğini söyler. Şövalye, Mevt’i hayatı için bir satranç maçına davet eder. Şövalye ve Mevt, vebanın neden olduğu karışıklıkla farklı biçimlerde başa çıkmaya çalışan kültürel kargaşayı etraflarındaki insanları sararken satranç oynarlar ve şövalye kaybederse ölmeye karşı çıkmayacağını belirtir. Yedinci Mühür, insanın varoluş çabasını ele alan bir sinemadır. 

Oyuncular: Max von Sydow, Gunnar Björnstrand, Bengt Ekerot

Yönetmen: Ingmar Bergman

Macera Filmleri

Skyfall (2012)

IMDb: 7.8

Özet: Kurumun kıymetleri temelden sarsılan MI6 önemli bir akına uğramıştır. James Bond ise çok ağır ferdî bedeller ödese bile M’e karşı sadakatini kanıtlamak ismine tehdit oluşturanları bulup icabına bakmak zorundadır. Silva ismindeki gizemli adam ise MI6’yı önemli bir riske sürükleyerek tehdit oluşturan isimlerden biridir.

Oyuncular: Daniel Craig, Judi Dench, Javier Bardem

Yönetmen: Sam Mendes

Maleficent: Mistress of Evil (2019)

IMDb: 6.6

Özet: Malefiz, Uyuyan Güzel  öyküsünden uyarlanmış bir öyküdür. Lakin bu sinemada Uyuyan Hoş masalının bilakis olaylara Malefiz’in bakış açısından bakılır. Malefiz bir vakitler keyifli bir halde yaşayan bir peridir. Ancak bir gün insanların içerisinde olduğu bir ordu topraklarını katledince intikam almak için hükümdarın yeni doğan kızını lanetler. İkinci sinema ise Auro ve Malefiz ortasındaki sadakat, sevgi ve aile kavramları üzerinde durur. 

Oyuncular: Angelina Jolie, Elle Fanning, Sharlto Copley

Yönetmen: Robert Stromberg

Onedio App’ten kopmamak ve birçok kategoriden bildirim almak için:

Mobil uygulamayı bu linkten telefonunuza indirebilirsiniz.