NASA’nın Capstone Uydusu Uzaya Fırlatıldı! [Video]

İnsanlığı tekrar Ay’a götürecek olan Artemis isimli bir program kapsamında çok değerli bir gelişme yaşandı. NASA, Artemis’in bir modülü olan Capstone isimli uzay aracı için bir fırlatma gerçekleştirdi. Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen fırlatma kapsamında uzaya mikrodalga fırın boyutunda bir uydu gönderildi. “CubeSat” kategorisindeki uydu, toplayacağı dataları NASA’ya gönderecek ve insanlığın yine Ay’a inişi için gerekli ön bilgileri sağlayacak.

NASA’nın CubeSat uydusu, Yeni Zelanda merkezli Rocket Lab tarafından uzaya götürülecek. Bu makalenin yazıldığı anlarda uzaya yanlışsız seyahate çıkmış olan uydu, insanlığın tekrar Ay’a gidişi için kritik ehemmiyet arz ediyor.

NASA’nın küp uydusu, Electron isimli roketle taşınıyor

*Canlı yayından paylaşılan bir manzara.

Capstone isimli küp uydu, Electron isimli bir roketle uzaya götürülüyor. Rocket Lab CEO’su Peter Beck’e nazaran Electron, kendileri ismine bugüne kadarki en ağır yükü taşıyacak. Küp uydular hafif olsalar da sırf bu vazife için Lunar Photon isimli özel bir uzay aracı da geliştiren Rocket Lab, Capstone’u Ay’a hakikat yörüngede tutabilmek için özel hareketler yapacak. Yani NASA’nın uzay misyonu, Rocket Lab için de epey kıymetli.

Bu ortada; Yeni Zelanda’daki fırlatmanın geciktiğini belirtelim. Aylar boyunca Ay’ı inceleyecek ve NASA’ya bilgi paylaşımı yapacak olan küp uydu, aslında dün fırlatılacaktı. Lakin dün mevzuyla ilgili bir açıklama yapıldı ve Rocket Lab’a bir gün daha mühlet verildiği açıklandı. Hava şartlarının uygun olması, NASA’ya vakit tanımıştı. Rocket Lab ise bu süreçte son hazırlıklarını sağlıklı bir halde yapmış oldu…

İşte NASA’nın Ay’a hakikat gönderdiği küp uydunun fırlatıldığı tarihi anlar (fırlatma anını izlemek için görüntü oynatıcıyı geri sayımın sıfıra yaklaştığı ana geri kaydırabilirsiniz):