Mitoloji ve Gizem Dolu Bir Yolculuk: Stratera Games’in Bulmaca Oyunu Havsala: Into the Soul Palace’e İlk Bakış

Stratera Games’in ellerinden çıkan son derece keyifli bir yerli imal olan Havsala oyuncuya mistisizm, mitoloji ve gizem dolu bir seyahat vadediyor. Kendinizi Ruh Palas’ın duvarları ortasında kaybedeceğiniz Havsala’ya birinci bakışı gelin birlikte atalım.

Öncelikle, nedir bu Havsala: Into the Soul Palace’in olayı?

Ruh Palas’a beğenilen geldiniz!

Oyuna girdiğimiz anda bizleri Alman mistik şair Angelus Silesius’tan yapılan bir alıntı karşılıyor. Bu alıntı zati oyuncuya çıkacağı seyahatin nasıl bir tarafta ilerleyeceğini daha birinci andan muhakkak ediyor. Kendimizi içinde bulduğumuz Ruh Palas ise oldukça enteresan bir yer. Bir ruhun farklı vücutlardaki seyahatine tanıklık ettiğimiz oyunda maksadımız bu döngüyü kırarak nihayete erdirmek. Maceramız bizi her seferinde birebir ruhu taşıyan değişik bir vücudun sahibine götürüyor. Toplamda 3 farklı vakit diliminden ve coğrafyadan 3 farklı kişinin hayatının ayrıntılarını gördüğümüz oyunda bu vücutlar ortasında seyahat etmek için ise elbette bulmacaları çözmemiz gerekiyor.

Gelelim bulmacalara.

Tüm oyunun içerisinde geçtiği Ruh Palas başlangıçta göze küçük görünse de içinin ne kadar dolu olduğunu çabucak kanıtlayıveriyor. Her bir köşesinde bir diğer bulmaca barındıran Ruh Palas’taki yolculumuz topladığımız ipuçları sayesinde bir gizemden başkasına koşarak geçiyor. Çoklukla bulduğumuz objeleri hakikat yerde ve gerçek formlarda kullanmak biçiminde ilerleyen bulmacaların bazıları ise bu kadar kolay değil. Bazıları epey zorlayıcı olabilen bulmacaların geneli ise yeterli düşünülmüş ve elbette oyundaki öbür her şey üzere bol mitoloji ve mistisizm sosuna bulanmış. Kimi güçlü bulmacalar olsa da kalanların zorluk düzeyleri için ise kararında, hatta bazen biraz kolay demek uygun olacaktır. Ruhumuzun her seyahatinde odaya eklenen yeni kitaplardan elde ettiğimiz ipuçları ise bizlerin temel yol göstericisi. Bu ipuçları ortasında yeri geliyor Pisagor’un ünlü 3-4-5 üçgeni oluyor, yeri geliyor Kibele kültünün Roma aracılığı ile nasıl Avrupa’ya yayıldığı ve form değiştirdiği anlatılıyor. Bulmacalar konusunda işin içinden çıkamadığınızı anladığınız ve ipuçlarınız kâfi olmadığında ise balkonda sizi bekleyen kargaya Ruh Palas’ta bulduğunuz yemlerden biraz rüşvet vererek daha spesifik ipuçları almanız mümkün. Fakat bu noktada bir parantez açmak lazım, çünkü kimi vakit kargadan aldığınız ipuçları bir bulmacanın tahlilini anlayabilmek için kâfi olmaktan uzak kalıyorlar. Elinizdeki değerli karga yemlerinden biri de tam olarak anlaşılmayan bu ipucu için boşa harcanmış oluyor.

Oyunun en dikkat çeken yanlarından biri olan sanat dizaynına değinmeden de olmaz.

Son derece stilize bir görselliğe sahip olan Havsala’da her bir detay incelikle düşünülüp ortama yedirilmiş. Sayfalarını karıştırdığımız kitaplardan çözdüğümüz bulmacalara kadar her alanda bu incelikli şeklin izlerini görmek mümkün.

Örnek vermek gerekirse…

Spoiler vermek üzere olmasın ancak kimi kitaplar oyunun ilerleyişine tesir edecek rastgele bir ipucu barındırmıyorlar. Yeniden de her biri öylesine hoş ki dakikalarca gözlerinizi alamayıp sayfalarını karıştıracağınıza eminiz.

Toparlamak gerekirse…

Havsala: Into the Soul Place daha birinci andan ilgi çekmeyi başaran öyküsü, keyifli bulmacaları ve görsel usulü ile bilhassa Ponit & Click cinsini seven ve özleyen oyuncuların susuzluklarını giderecek bir imal. Cinse aşina olmayan oyuncuların da sevebilecekleri bir oyun olan Havsala: Into the Soul Place tıpkı vakitte Türkçe seslendirmeleri ile de dikkat çekiyor. Oyunun Türkçe’nin yanı sıra İngilizce lisan takviyesine de sahip olduğunu hatırlatalım. Velhasıl Havsala: Into the Soul Place Point & Click bulmaca çeşidini son derece stilize bir görsellik ve ilgi alımlı bir kıssa ile harmanlayarak merak ögesini sonuna dek koruyor ve oyuncuyu çıkarttığı büyülü seyahatte hayal kırıklığına uğratmıyor.