Maymun Çiçeği Virüsü İçin Küresel Acil Durum İlan Edilebilir

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), birkaç aydır vakit zaman gündeme gelen maymun çiçeği virüsü ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. DSÖ Acil Durum Komitesi tarafından gerçekleştirilen bu toplantıda, maymun çiçeği hastalığının Uluslararası Halk Sıhhati Acil Durumu (PHEIC) kategorisinde değerlendirilip değerlendirilmeyeceği görüşüldü. Komite, salgın ile ilgili tavsiyesini birkaç gün içerisinde DSÖ üst idaresine bildirecek.

DSÖ Acil Durum Komitesi’nin toplantısından net bir karar çıkmadığını söyleyebiliriz. Hatta önümüzdeki günlerde yeni bir toplantı daha yapılacak ve bu toplantıda yeniden maymun çiçeği salgınının üzerine düşülecek. Daha evvelki periyotlarda yapılan açıklamalar, salgının geri plana atılmasına yol açmıştı fakat DSÖ’den çıkacak karar, önümüzdeki günler için belirleyici olabilir gibi görünüyor.

Maymun çiçeği salgınında son durum ne?

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, gerçekleştirilen toplantıdan sonra kamuoyu bilgilendirmesi yaptı. Ghebreyesus tarafından yapılan açıklamalara nazaran bugüne kadar 48 ülkede 3 bin 200’ün üzerinde vaka tespit edildi. Ayrıyeten 2022’nin başından beri Orta Afrika’daki 70 kişi, maymun çiçeği virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Bu hastalığın nasıl yayıldığını büsbütün öğrenmek kritik ehemmiyet taşımaktadır.” sözlerini kullanan Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu açıklamasının nedenlerini de açıkladı. O denli ki virüs, birtakım ülkelerde bir anda ve birinci defa görülmeye başladı. Üstelik evvelki yaygın inanış, hastalığın erkekleri etkilediği istikametindeydi. Lakin bu da değişti. Ghebreyesus, Nijerya’daki hadiselerin birçoklarının bayan olduğunu belirtti…