İstabul’da Dev Askeri Alan İmara Açıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul’da bir askeri alanı daha konut imarına açtı. TOKİ’ye devredilen Maltepe’deki 528 bin metrekarelik askeri alana, 7 katlı “sosyal konutlar” dikilecek.

İmar değişikliği onaylandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Maltepe Atışokulu Mahallesi’ndeki askeri arazi için TOKİ’nin hazırladığı imar planı değişikliğini onaylayarak itirazlar için askıya çıkardı. 

Plan açıklama raporunda, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan 11. Kalkınma Planı kapsamında ‘100.000 Toplumsal Konut Projesi’ çalışmaları yürütüldüğü hatırlatıldı.

Arazinin işlevi değiştirildi

Sözcü’den Hasret Güvemli’nin haberine nazaran, bu kapsamda barınma ve konut gereksinimini karşılamak gayesiyle Maltepe’de bulunan, Milli Savunma Bakanlığı adına olan tahsisleri kaldırılan ve TOKİ’ye periyodu yapılan taşınmazlarda, kentsel alan üretimi çalışmalarına başlandığı kaydedildi. 

Bu doğrultuda İstanbul’un anayasası kabul edilen 1/100 binlik Etraf Sistemi Planı’nda ‘Askeri alan ve Askeri Güvenlik Bölge’ işlevine sahip olan dev arazinin işlevi ‘Kentsel Gelişme Alanı’ olarak değiştirildi.

Ticaret ve konut imarı verildi

Aynı anda uygulama ve nazım imar planı değişiklikleri de gerçekleştirildi. Toplam 528 bin 718 metrekarelik alanın; 122 bin 442 metrekaresi konut alanı, 138 bin 701 metrekaresi ise ‘ticaret+konut alanı’ olarak planlandı. 

Bu işlevlere sahip alanlarda inşaat oranı 1.50, yükseklik 7 kat olarak planlandı. Arazinin geri kalanında, park, belediye hizmet alanı, okul, hastane, cami, toplumsal ve kültürel tesisler yer alacak.