Internet Explorer’ın fişinin çekilmesinden en çok etkilenen ülke ortaya çıktı

Hemen her yaştan internet kullanıcısının hayatının muhakkak bir periyodunda talih verdiği Internet Explorer için artık yok diyebiliriz. Hatırlayacağınız üzere birinci versiyonu 16 Ağustos 1995 yılında yayımlanan efsane tarayıcı hakkında geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Microsoft, 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren bu servise verdiği dayanağı sonlandıracağını duyurmuş ve kelamında de durarak bu tarihte rastgele bir ertelemeye gitmemişti.

Aslında haber duyulduğu andan itibaren hem kimse şaşırmamış hem de zati Internet Explorer kullanan mı kaldı halinde yorumlar yapılmıştı. Gerçekten, son datalara nazaran dünya genelinde Internet Explorer kullanım oranının %1’in altında olması da, bu yorumları takviyeler nitelikteydi. Lakin bir ülke var ki orada şu an tam bir kaos hakim. Evet, orası Japonya.

Teknoloji denildiğinde akla birinci gelen ülke olan, çalışkanlığa ve disipline verdiği paha ile bilinen Japonya’da iş dünyasında kullanılan tarayıcılar içinde Internet Explorer’ın hissesinin %49 olduğunu biliyor muydunuz?

Böylesi bir ülke için, bu kadar geri kalmış ve birçok bahiste başarısızlığı tekraren kanıtlanmış bir tarayıcının tercih edilme sebebi, mevcut nizamın değiştirilmek istenmemesi. Bilhassa kamu kurumlarında ve finans pazarında hala varsayılan tarayıcı olarak kullanılan Internet Explorer’ın takviyesinin kesilmesi, gerek bu alanlarda gerekse de ülkenin genelinde büyük bir kaosa neden oldu. Otoriteler, bu ülke kullanıcılarının yeni sisteme alışabilmelerinin aylar alabileceğini düşünüyor.