Instagram Yaş Tespiti Yapmak İçin Yüz Tanıma Teknolojisi Kullanmaya Başlayacak

Instagram, kullanıcıların 18’den büyük yahut küçük olduğunu tespit etmek için yüz tanıma teknolojisi kullanmaya başlayacak.

Instagram artık ise yüz tanıma özelliği ile kullanıcıların 18 yaşından küçük ya da büyük olduğunu tespit edebilecek.

Sosyal medya uygulaması, kullanıcıların 18 yaşından büyük olduklarını belirtmek yeni bir sistem tanıttı. Birinci olarak ABD’de kullanılmaya başlanacak olan yüz tanıma sistemi ile kullanıcılar 18 yaşından büyük olduklarını kanıtlamak ismine görüntü yükleyebilecekler.

Instagram’da kullanıcılar kimlik görsellerini yüklemenin yanı sıra bundan bu türlü çektikleri görüntüler ile yaşlarını ortaya koyabilecekler. Bu sistem için ise global kimlik ve biyometrik teknoloji şirketi olan İngiltere merkezli Yoti ile anlaşılmış durumda. Instagram, Yoti’nin yüz tanıma teknolojisinin yalnızca yaş belirlemek için kullanılacağının ise altını çiziyor.

Instagram, 13 yaşından küçüklerin Instagram’a kaydolmasını engelliyor ve yeni kullanıcıların yaşlarını paylaşması gerektiğini söylüyor.

Bir kullanıcı 13 ila 17 yaş ortasındaysa, uygulama otomatik olarak hesabını zımnî yapıyor ve reklamverenlerin onları hedefleyebileceği yolları sınırlıyor.

Yoti, yapay zekasının 13-17 yaşlar ortasındaki insanların yüzde 99.65 oranında hakikat tespit ettiğini belirtiyor. Ayrıyeten 6-11 yaşlarındaki bireylerin tespitinin de yüzde 98.91 oranında doğrulukta yapıldığı açıklandı. Şirket ayrıyeten sisteminin Genel Data Muhafaza Yönetmeliği’nin Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği yönergelerine uygun olduğunu da vurguluyor.

Başka bir yeni formül ise gençlerin 18 yaşından büyük ortak takipçilerinden yaşlarını doğrulamaları için kefil olmalarını istemeleri olacak.

Instagram, bir kullanıcının yaşını doğrulamak için üç kişi istiyor. Diğerleri için kefil olan bireyler kelam konusu kullanıcının yaş kümesini doğrulamak için “13 yaşından küçük”, “13-17 yaşında”, “18-20 yaşında” yahut “21” üzere bir dizi seçenekle karşılaşacak. Bir genç kullanıcının yaşının doğrulanması için üç kullanıcının da birebir seçeneği işaretlemesi gerekiyor.

Instagram, kullanıcının yaşı onaylandıktan sonra hem kendilerinin hem de Yoti’nin görüntüleri sileceğini belirtti. Gençler bir kimlik aracılığıyla yaşlarını doğrulamayı seçtiklerinde ise toplumsal medya uygulaması bilgilerin şifrelendiğini ve inançlı bir formda saklandığını vurguluyor.

Instagram’ın yüz tanıma teknolojisini kimlik doğrulama için kullanması hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.