İmam Hatip Lisesi Öğretmeninden 29 Yıl Sonra Madımak İtirafı

Madımak Katliamı’nın gerçekleştiği 1993 yılında Sivas İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yapan Oğuz Çağatay, o günlere ait çarpıcı itiraflarda bulundu. Çağatay, 33 aydının yakıldığı katliamın, bu lisenin koridorlarında planlandığını öne sürdü.

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’ta bulunan 33 aydın ve halk ozanı, sıkıştırıldıkları Madımak Oteli’nde ‘Allahu Ekber’ nidaları atan gerici kalabalıklar tarafından yakılarak öldürüldü.

Katliamın sanıklarından bir kısmı 2001 yılında karar giyerek ağır cezalar aldı, bir kısım firari sanık hakkındaki dava ise hâlâ sürüyor.

Her yıl olduğu üzere bu yıl da binlerce kişi Madımak kurbanlarını anmak için Sivas’ta toplandı. Madımak Oteli’nin önüne karanfiller bırakıldı.

O devirde Sivas İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yaptığını ve katliama tanıklık ettiğini söyleyen Oğuz Çağatay isimli emekli bir matematik öğretmeni, 2 Temmuz günü başından geçenleri Twitter paylaşımlarıyla anlattı.

Çağatay, birebir lisede vazifeli bir meslektaşının olaya nasıl dahil olduğunu anlattı ve katliamın İmam Hatip koridorlarında planlandığını öne sürdü. ????

twitter.com