İlk Kez Bir Kediden İnsana Covid-19 Bulaştığı Keşfedildi

Covid-19 yavaş yavaş tüm dünyada tesirini yitirirken virüsle ilgili hala araştırmalar sürüyor. Üstelik bu araştırmalar vakit zaman farklı sonuçlarla karşımıza çıkabiliyor. Tayland’da şimdiye kadar birinci sefer karşılaşılan bir hadise da virüsle ilgili bildiklerimizi bir sefer daha sorgulattı.

Özellikle virüsün başlarından itibaren geçirdiğimiz müddet boyunca kedi, köpek, fare üzere hayvanların Covid-19’u bir beşere bulaştırdığı görülmemişti. Lakin tekrar de her ihtimale karşı hazırlıklı olunması gerektiği ve taşıyıcı olabilecekleri uzmanlar tarafından bildirilmişti.

İlk sefer bir kediden beşere bulaştı

Tayland’da bir veteriner doktor, muayene sırasında yüzüne hapşıran bir kediden Covid-19 virüsü kaptı. Kesin bir bilgi olmamakla birlikte kedinin sahiplerinin de o sırada Covid-19 geçirdiği düşünülüyor. Lakin araştırmalar sonucu ortaya çıkan bu bilgilerin tek şaşırtan kısmı bu kadarla da sonlu değil zira veteriner muayene sırasında maske taktığını söylüyor. Lakin uzmanlar bu tip muayeneler sırasında yalnızca maskeyle yetinilmemesi gerektiğinin ve siperlik üzere yüz koruyucuların da kesinlikle kullanılması gerektiğinin altını çiziyor.

Veteriner tabibe kediden bulaşan Covid-19 virüsünün şimdiye kadar bir kediden beşere geçen birinci olay olduğu düşünülüyor. Uzmanlar ise bir defa daha minik dostlarımızın da tıpkı bizler üzere taşıyıcı olabileceklerinin altını çiziyor. Tayland’daki bu hadise da uzmanların bu ikazlarının boşa olmadığının bir ispatı diyebiliriz. Her ne kadar atlatıyoruz üzere görünsek de Covid-19 olayları hala görülmeye devam ediyor. Bu ve bunun üzere virüslerde dostlarımızdan mümkün olduğunca uzak durarak virüslerin etrafımıza daha fazla yayılmaması için tedbir alabiliriz.