Honda ve Sony’nin Orta Şirketinin İsmi Belli Oldu

İklim değişiklikleri üzere sebeplerden ötürü daha sürdürülebilir bir gelecek oluşturmak için elektrikli araçların değeri her geçen gün artıyor. Bu nedenle de birçok araba üreticisi, bu şekil araçların üretimini artırıyor ve gelecekte içten yanmalı motorlu araçları bırakmayı planladığını belirtiyor.

Bu şirketler ortasında iştiraklerin sürdüğünü de söylemek mümkün. Bizim de sizlerle paylaştığımız üzere elektrikli araçlar konusundaki atılımlarını sürdüren Japonya merkezli Sony, araba devi Honda ile paydaşlık kurma kararı almıştı. Bu iştirak kapsamında ise iki şirketin birlikte elektrikli araba üreteceği söz edilmişti. Artık de bu bahiste yeni gelişmeler yaşandı.

Ortaklık için 74 milyon dolar yatırım yapılacak

Sony ve Honda, birlikte oluşturacakları ‘Sony Honda Mobility Inc’ isimli elektrikli araç şirketi için 10 milyar yen (74 milyon 83 bin 950 dolar) yatırım yapacağını duyurdu. Tokyo merkezli Honda’nın, Sony’nin görüntüleme, telekomünikasyon, ağ ve cümbüş üzere teknolojilerdeki tecrübelerinden yararlanacağı tabir edildi.

Ayrıca şirketin idare heyetinin şimdiden oluşturulduğu ve CEO’sunun Yasuhide Mizuno olacağı belirtildi. Her iki şirketin üst seviye yöneticileri de yaptıkları açıklamalarda iştirak konusunda heyecanlı olduklarını tabir etti.

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida yeni markanın güvenlik, cümbüş ve uyarlanabilirliğe odaklanacağını belirtirken Honda CEO’su Toshihiro Mibe de misal kanılara sahip olduğunu, iki markanın birbirini tamamlayacağını ve bölüme yenilikler getireceklerini söz etti. Mibe ayrıyeten Honda’nın farklı olarak kendi araçlarını üretmeye devam edeceğine de dikkat çekti.

Honda ve Sony iştirakinde geliştirilecek olan araçlar ile ilgili şimdi pek ayrıntı bulunmuyor. Lakin gelen haberler iş birliği kapsamında birinci elektrikli arabanın 2025 yılında gelebilme ihtimalinin bulunduğunu gösteriyor.