Gezi Davası Kararlarına Şerh Düşen Hâkim ‘Sürüldü’ İddiası

Hakimler ve Savcılar Şurası 1. Dairesi tarafından hazırlanan 2022 isimli ve idari yarı ana kararnamesi tamamlandı.  5075 isimli yargı, 351 ise idari yargıdan olmak üzere toplam 5426 hakim savcının vazife yerinde değişiklik yapıldı. 

Gezi Davası’nda verilen kararlara şerh düşen hakim Kürşad Bektaş’ın İstanbul’dan Tokat’a Sürüldüğü sav edildi.

OdaTV’de yer alan habere nazaran, Seyahat Davası’nda verilen kararlara şerh düşen hakim Kürşad Bektaş, İstanbul’dan Tokat’a sürüldü ve Turhal Hakimliği’nde görevlendirildi.

Mücella Yapan, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl mahpus cezası verilen kararlara şerh düşen Bektaş, ‘…sanıkların, üzerlerine atılı hatalardan cezalandırılmalarına kâfi her türlü kuşkudan uzak, somut, kesin ve inandırıcı ayrıca kanıt de bulunmadığından beraatinin olması gerektiği görüşündeyim’ tabirlerini kullanmıştı.

Adnan Oktar’ın iddianamesini hazırlayan savcı Van’a atandı

Ayrıca Türkiye’nin Birinci başörtülü başsavcısı Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz de Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı oldu.

Adnan Oktar iddianamesini hazırlayan savcı ise Van’a atandı.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının Suudilere devredilmesi davasında “bozulan ikili alakaların düzeltilmesi için diyet” diyen İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Lideri Nimet Demir ise Kahramanmaraş Hâkimliğine atandı.

Bataklık operasyonu, Ulusal Emlak yolsuzluğu ve Atadedeler üzere kritik evrakları hazırlayan, kaçakçılık ve örgütlü hatalardan sorumlu Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Alparslan Tufan misyondan alındı, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı. Tufan, Ankara’da Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yönelik hücum soruşturmasını da yönetiyordu.

2016 yılında Cumhuriyet Gazetesi’ne FETÖ soruşturması yaparken Odatv’nin, FETÖ üyeliği dahil olmak üzere 10 başka suçlamayla yargılandığını ortaya çıkardığı Malatya Cumhuriyet Savcısı Murat İnam, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Üyeliğine atandı.

Emre Belözoğlu’na FETÖ’den takipsizlik veren Sivas Cumhuriyet Savcısı Ergün Güçlü tekrar İstanbul’a atandı ve Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığında misyona getirildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirildi.

Antalya Başsavcısı Halil İnal, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na, İstanbul Başsavcı Vekili Zafer Koç, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habip Korkmaz Kayseri Başsavcılığı’na, Yargıtay Savcısı Ali Yeldan ise Kayseri Başsavcılığı’na atandı.

Yine Bitlis, Karaman, Muğla, Balıkesir ve Van’ın da ortalarında bulunduğu çok sayıda ilin başsavcısı değiştirildi.

HSK 1. Daire Lideri Halil Koç, kararnameye ait toplumsal medya hesabından; “Hakimler ve Savcılar Konseyi 1. Dairesi olarak, 2022 Yılı İsimli ve İdari Yargı Ana kararname çalışmalarını tamamlamış olup birazdan HSK internet sitemizde yayımlanacaktır. Meslektaşlarımızın yeni vazifelerini tebrik eder, muvaffakiyetler dilerim, güzel olsun” mesajını paylaştı.