Ford’dan Modifiyeli E-Transit Custom!

ABD’li araba devi Ford’un Türkiye’de üreteceği ve şahsen bir Türk tarafından tasarlanan elektrikli hafif ticari aracı E-Transit Custom, 2023 Goodwood Şenlik of Speed isimli aktiflik için özel bir çalışmaya dahil edildi. Ford mühendisleri, bu araca eşsiz bir çalışma yaptılar. Yapılan çalışmalarla 1,973 beygir güce ulaşan E-Transit Custom, 0-100 km/sa hızlanmasını sadece 2 saniyede tamamlıyor. Ford, bu hafif ticariye “Ford Pro Electric SuperVan” ismini verdi.

Aslına bakacak olursak Ford, geçtiğimiz periyotlarda de SuperVan serisi altında konsept araçlar üretmişti. Bunlar, genelde birebir mantığa sahipti. Lakin son SuperVan, hakikaten de isminin hakkını veriyor. Çünkü bu minibüste tamı tamına 4 adet elektrik motorunun kullanıldığı bir sistem bulunuyor. Ford tarafından yapılan açıklamalarda, E-Transit Custom’a olacak ilgiyi artırmak için böyle bir çalışma yapıldığı söz edildi.

Karşınızda; 100 km/sa sürate 2 saniyede ulaşan özel minibüs

Ford Pro Electric SuperVan’ın dış görünüşü ve motoru üzere iç tasarımı da özel olarak tasarlandı. Aracın dinamiğini koruyabilmek için, gereksiz görülen tüm yükler atılmış durumda. Aracın içine bindiğinizde; küçük ve dijital bir ekrana eşlik eden bilgi ekranının varlığını görüyoruz. Yarış otomobillerindeki üzere görünen alcantara kumaş kaplı direksiyon da iç dizayndaki öteki ayrıntılar ortasında. Pekala bu geniş iç hacimde ne mi var? Sağlamlığı artırmak için kullanılan karbon fiber borular…

Özel olarak tasarlanan minibüs, teknik manada da hayli özel bir yapıya sahip. Lastik Temizleme Modu üzere drag yarışları için tasarlanmış özelliklere sahip olan Ford Pro Electric SuperVan, pist, drift ve yarış modu için de özel teknolojiler içeriyor. Kestirim edebileceğiniz üzere bu hafif ticari, hiçbir vakit piyasaya sürülmeyecek.

Özel tasarım E-Transit Custom için hazırlanan video