Emniyet’ten DEVA Partili Yeneroğlu Hakkında Suç Duyurusu: ‘Teşkilatımıza Düşmanlığı Bilinen Milletvekili’

Dün Ankara’da meydana gelen olayda bir işletmenin tabelası polis gruplarınca zorla beyaza boyatılmış polisler ile DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu ortasında gerginlik yaşanmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Kızılay’da ‘polise hakaret ettiği’ gerekçesiyle DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu hakkında cürüm duyurusunda bulunulacağını duyurdu. Yeneroğlu’na hakaret eden polisin de uyarıldığının belirtildiği açıklamada, Yeneroğlu için, “Teşkilatımıza yönelik düşmanlığı herkesçe bilinen milletvekili” denildi.

‘Türk Polis Teşkilatına uzun vakittir sistematik halde saldırılıyor’

Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara Kızılay’da Somalililerin restoranlarına yönelik polis müdahalesiyle ilgili açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada yaşanan olaya ait polis amirinin uyarıldığı, polisler ile tartışan Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu hakkında da cürüm duyurusunda bulunulacağı açıklandı.

EGM’den yapılan yazılı açıklamada, “Türk Polis Teşkilatına uzun vakittir sistematik halde saldırıldığı” savunuldu.

‘Provoke edilmeye çalışıldı’

Ekiplerin, kelam konusu olayda, ‘Yabancı lisanda tabirin yer aldığı tabelalarda yabancı lisandaki sözlerin Türkçe sözlerin yüzde 25’ini geçmeyecek büyüklükte puntolarla yazılması gerekmektedir’ kararı doğrultusunda süreç yapmak istediği aktarıldı.

Mustafa Yeneroğlu’nun polislere itirazı ise “polislerin kanuna ve hukuka uygun yaptığı süreci provoke edip engellemeye çalışmak” olarak tanımlanarak, ‘Söz konusu milletvekilinin türel çerçevede yapılan bu süreci, iş yeri sahibinin uyruğuna bağlayarak, siyasi bir tabana çekmeye çalışarak ırkçılık yapıldığını argüman etmesi de başka bir garabettir. Teşkilatımıza yönelik düşmanlığı herkesçe bilinen milletvekili, kontrol esnasında polisimize hem fizikî hem kelamlı hakaretlerde bulunmuştur’ sözleri kullanıldı.

‘Personel yanlışsız biçimde hareket etmiştir denilen açıklamada şu sözler yer aldı:

‘Ancak milletvekilinin hakaretlerini ısrarla devam ettirmesi ve parmak sallayarak işçimizi tehdit etmesi üzerine bir polis amirimiz istemediğimiz bir halde karşılık vererek nahoş bir söz kullanmıştır. Yalnızca kullandığı bu söz bizi üzmüş olup mevzuyla ilgili tahkikat başlatılmış ve ilgili çalışana gerekli ikazlarda bulunulmuştur. Bununla birlikte kelam konusu milletvekili hakkında vazifesi başındaki memura yönelik tahrik, hakaret ve tehdit gerekçesiyle cürüm duyurusunda bulunulacaktır.Ülkemizde deri renginden ve uyruğundan ötürü hiç kimseye farklı bir tavır takınılması kelam konusu olmamasına karşın kanun dışılığı örtmek gayesiyle iş yeri sahibince lisana getirilen ‘Tenimden ötürü bu türlü davranıyorlar.’ iftirası da bu oyunun öbür bir kesimidir. Ayrıyeten bu hususta da kabahat duyurusunda bulunulacaktır.’

Mustafa Yeneroğlu, Emniyet’in açıklamasını “Gerçekten kan dondurucu!” biçiminde yorumladı.

“Ülkemde beni korumakla mükellef olan emniyet genel müdürlüğü tarafından gaye gösterilebileceğimi hiç iddia etmezdim” diyen DEVA’lı vekil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Emniyet Genel Müdürü’nün istifasını istedi.

Yeneroğlu, Twitter’dan yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“Hepimizin güvenliğinden sorumlu Emniyet Genel Müdürlüğü bir milletvekili ile ilgili düşmanca kelamlar kullanıp açıkça maksat gösterebiliyorsa bu ülkede kimsenin can güvenliği kalmamıştır. İçişleri Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü derhal istifa etmelidir! Ben yalnız dolaşan bir beşerim. Bundan sonra başıma birşey gelirse bu durumdan İçişleri Bakanı sorumludur. Hukuk içinde misyonunu yapan emniyet teşkilatı mensuplarına hürmetim sonsuzdur. Lakin ülkemi polis devletine dönüştürmeye çalışan İçişleri Bakanı başta olmak üzere misyonunu berbata kullanan bireylerin tehditlerini aldırmadan milletimin hakkını ve anayasal tertibi savunmayı sürdüreceğim.”