Davada Ele Geçirilen Yazışmalar Delil Kabul Edilmedi

Hepimiz mahkemede davalık olunan kişinin itirafını gizlice ses kaydına almak üzere ‘akıllıca’ bir fikirle çıkagelmişizdir. Lakin bunun olmayacağını biliyoruz çünkü karşı tarafın bilgisi olmadan ses kaydı almak, mahkeme tarafından kanıt olarak sayılmaz.

Bu bahse benzeri bir mahkeme, geçtiğimiz günlerde yaşandı ve hukuk konusunda birçok insanın merak ettiği soru yanıtlanmış oldu. Gelin mahkemeye, davaya ve emsal kararın detaylarına bir arada göz atalım.

İzinsiz ele geçirilen bildiriler kanıt sayılmadı

Antalya’da yaşayan bir adam, eşinden şüphelendi ve bir silinen iletileri geri getirme uygulaması kullanarak eşinin sildiği kayıtları geri getirdi. Kuşkuları haklı çıkan adam, mahkemeye başvurarak boşanma davası açtı.

Adamın Antalya’da açtığı dava, mahallî mahkeme tarafından reddedildi ve adam istinaf mahkemesine başvurdu. Davayı inceleyen Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, bayanın davranışlarının güven sarsıcı olduğuna karar verdi ve adamın boşanma davasını onadı. Lakin temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk dairesi, kararı reddetti.

Kararın reddedilmesindeki sebep ise boşanma davası açan adamın iletileri ele geçirme formuydu. Karşı tarafın rızası olmadan özel bilgilerini ele geçirip bunu ona karşı kullanan adamın boşanma davasında iletiler, delil olarak sayılmadı.

Bu da aslında büyük bir emsal karar olmuş oldu. Artık birinin iletilerini 3. taraf uygulamalarla ele geçirip bunu ona karşı mahkemede kullanamayacağınızı biliyorsunuz. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.