Borsalar Toparlanmaya Çabalıyor! Dolar, TCMB’den Etkilenmezken Altın ve Petrol Fed’i İzliyor

Resesyon tasasının arttığı son periyotta, makroekonomik bilgilerin de merkez bankalarına istikamet vereceği beklentileri sürüyor. Dün, açıklanan PMI bilgilerinde ekonomik aktivitedeki yavaşlama dikkat çekerken, emtia hareketleri de bu bağlamda yakından izleniyor. PMI tarafında eşik üstünün görülmesine rağmen gerileme resesyon tasalarını canlı tutuyor.

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,45 oranında 11,55 puan artışla 2.554,76 puandan başladı

Dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) PPK kararını üstü süte 6. ayda da yüzde 14’te sabit bırakmaktan yana kullanırken, endekste satış yüklü bir seyir görüldü. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,21 oranında kıymet kaybıyla 2.543,21 puandan tamamladı.

Yurt içinde haftanın son süreç gününde gerçek kesim itimat endeksi ve kapasite kullanımı ile yurt dışında İngiltere perakende satışlar, Almanya Ifo iş dünyası itimat endeksleri, ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi, konut satışları takip edilecek. Fed ve ECB yetkililerinin de ne söylediği yatırımcıların radarında yer almaya devam edecek.

Teknik olarak ise dayanak pozisyonunda 2.530 ile 2.510 düzeyleri öne çıkarken, direnç pozisyonunda da 2.590 puan izlenecek. Vadelide de VİOP BIST30 endeks  kontratı güne yüzde 0,11 oranında yükselişle 2.792,00 puandan başladı.

Merkez bankaları tarafında görülen para siyasetinde bilgilere nazaran yol haritası çizilmesi bir nebze sıkılaşmada yumuşama olarak algılanırken, borsalarda takviye vazifesi gördü.

Wall Street’te S&P 500 endeksi yüzde 0,95, Nasdaq endeksi yüzde 1,62 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,64 oranında paha kazanırken, bu sabah vadeli süreçlerde de yükselişler görüldü.

Avrupa’da, PMI dataları ile devam eden güç sorunlar risk iştahını azalttı. Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck, Rusya’dan gaz arzının şu anda düşük bir düzeyde devam ettiğini ve Almanya’nın bir gaz yetersizliğine yanlışsız gitmekte olduğunu bildirirken, bu kış kâfi gaz gelmemesi halinde endüstrinin muhakkak dallarında kapanma olabileceğini vurguladı. 

İngiltere’de perakende satışlar, tüketicilerin artan hayat maliyetleri karşısında harcamalarını kısmalarının tesiriyle düştü. 

Avrupa borsalarında negatif bir seyir görülürken, Almanya’da DAX 40 yüzde 1,76, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 0,97, Fransa’da CAC 40 yüzde 0,56 ve İtalya’da FTSE MIB 30 yüzde 0,80 oranında düşüşle günü tamamladı. Vadeli süreç kontratlarında ise bugün yükseliş görüldü. 

Asya’da da Çin’in teknoloji şirketlerindeki düzenlemesinin yanı sıra, Çin Merkez Bankası’nın düzenlediği 7 gün vadeli karşıt repo operasyonu ile piyasaya sağladığı likidite ölçüsünü artırdı. Japonya’da enflasyon, Nisan ayının akabinde Mayıs ayında da Japonya Merkez Bankası’nın yüzde 2 olan fiyat istikrarı maksadının üzerine çıktı. Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,3, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2,3 oranında kıymet karıyla günü tamamladı.

Dolar/TL yaklaşık 10 gündür sürdürdüğü yatay seyrini dün Merkez Bankası faiz kararıyla da değiştirmezken, 17,3557 düzeyinden günü tamamladı.

Bugün güne başlarken, 17,36 düzeyinden süreç gören kurda yatay seyrin gibisi nisan ayında görülmüştü. Euro/TL’de de son periyotta benzeri hareketler görülürken bugün 18,29 düzeyinden süreç görüyor. 

Euro/dolar paritesi de 1,053 düzeyinden karşılık buluyor.

Tahvil faizlerinde çarşamba günü başlayan düşüş eğilimi dün de tesirli oldu. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 7 baz puan gerileyerek yüzde 3,10’da dengelendi. Almanya’da 5 yıllık tahvil faizi, 28 baz puan ile 1998’den beri en büyük günlük düşüşü gerçekleştirirken, 10 yıl vadeli tahvilinde getiri yüzde 1,355 ile 2 haftanın en düşük düzeyine indi.

Japon hükümetinin iktisat komitesinin üyelerinden Yuri Okina, BOJ’un uzun vadeli tahvil getirilerine uyguladığı sınırlamanın Japon yenindeki zayıflığın nedenleri ortasında olduğunu öne sürdü. BOJ’da da misyon yapan Okina, Japon yeninde ‘negatif sarmala’ yol açtığını öne sürdüğü getiri sonunun kaldırılması gerektiğini savundu. BOJ, iktisadı desteklemek için 10 yıl vadeli Japon devlet tahvilinin getirisini yüzde 0,25’te tutuyor. 

Küresel faizlerin yükselmeye devam ettiği ortamda Japonya Merkez Bankası’nın uzun vadeli faiz oranlarını sınırlamakta başarılı olamayabileceği tasaları yabancı yatırımcıların geçtiğimiz hafta rekor ölçüde satış yapmalarına neden oldu.

Altında ikinci hafta da kayıp sürüyor

Altın, Fed Lideri Jerome Powell’ın enflasyon önceliğindeki açıklamalarını tesiriyle geçen haftadan sonra bu hafta da kayıp yaşıyor. İktisatta sakinlik tasaları ABD tahvil getirilerini geriletirken, altında da baskı kuruyor. 

Güvenli liman tesirine rağmen yönelimin görülmediği altında, sert faiz artışlarının iktisatta bir resesyona yol açabileceği Powell tatarından kabul edilmesiyle uzmanlar, faizlerdeki artışın altında düşüşe yol açacağını düşünürken, enflasyonda tepenin görülmesi sonrası ise uygulanacak siyasetlerin yükselişte tesirli olacağı öngörülüyor. 

Ons altın sabah saatlerinde 1.823 dolardan, gram altın da 1.018 liradan süreç görüyor.

OPEC+’nın Biden’in Suudi Arabistan’a yapacağı ziyarete karşın üretim planını değiştirmeyeceği öngörülüyor

Petrolde sakinlik tasaları bu hafta sert düşüşlere neden olurken, ABD ham petrolü haftalık bazda yüzde 5’e yakın düştü. 

ABD ham petrolü 104 doların üzerinden süreç görürken, Brent petrol de 110 doların altında süreç görüyor. Petrol tarafında Fed Lideri Powell yakından izlenirken, fiyatlamalarda tesirli olduğu görülüyor. İş gücü piyasası ile enflasyon bağında güzelleşmenin zorlaştığını açıklaması dikkat çekerken, emtia fiyatlarında da bakır, demir üzere ana metallerin düşüş eğilimi sanayi çarkların yavaşlama sinyalleri olarak görülüyor. 

Buğday üzere değerli besin emtiada da gerileme görülmesi enflasyon konusunda umut veriyor. 

ABD Lideri Joe Biden’in Suudi Arabistan’a yapmayı planladığı ziyarete karşın OPEC ve Rusya öncülüğündeki müttefiklerinin Ağustos ayı için üretim artırım planlarını değiştirmemeleri bekleniyor. 

OPEC+ 2 Haziran’da yaptığı toplantıda, petrol üretiminin Temmuz ayında 648 bin varil/gün artırılmasını kararlaştırdığını ve Ağustos ayı için de birebir ölçüde artırım öngördüklerini vurguladı.

OPEC+, Ağustos ayı petrol üretim siyasetlerine odaklanacağı toplantıyı 30 Haziran’da yapacak.