Bakan Koca: ‘Vakalar Son İki Haftada Üç Kattan Fazla Arttı’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs olaylarında son 2 haftada 3 kattan fazla artış olduğunu açıkladı. Buna karşın hastane yükündeki azalışın sürdüğünü belirten Koca, ‘Kötü günler geride kaldı. Benzerilerini gelecekte aramak yanlıştır’ dedi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koca, koronavirüs hadiselerinin artmasına bağlı olarak maske yasağının tekrar geri getirilip getirilmeyeceği sorusu üzerine, ‘Hastalık artık grip üzere seyrediyor. Ancak ileri yaştakiler ve kronik rahatsızlığı olanlarda Covid-19 risk oluşturmaya tekrar devam edecek. Risk kümesinde olanların ferdî önlemlere dikkat etmeleri kıymet arz ediyor. Grip kıymetinde olan hastalık toplumsal manada tasa sebebi olmaktan çıktı. Hadise sayılarında son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, bunun tam bilakis, hastane yükündeki azalış tekrar sürmektedir. Makûs günler geride kaldı. Benzerilerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun’ yanıtını verdi.

“Dünyanın yapamadığını yaptık”

Koca, Malpraktis yani yanlışlı tıbbi uygulama ile hastanın ziyan görmesiyle ilgili yapılan yeni düzenlemeyi ise şöyle kıymetlendirdi:

“Tüm dünyada tıp, Malpraktis davaları sebebiyle sigorta şirketleri ve avukatlar ortasında sıkışmış durumda. ABD dahil, bahse hassas ülkelerin hiçbiri bu sorunu çözemediler. Biz ise Türkiye olarak, dünyanın yapamadığını yaptık. Yeni çıkarılan Malpraktis yasası son derece kıymetli. Malpraktis davasından doğan tazminatı devlet üstleniyor. Doktor ve hasta açısından adil bir düzenleme yapıldı.”