Audi’nin başı ciddi şekilde dertte

Çin denildiğinde akla gelen birinci şey, klonlanmış eserler ve kopyalanmış dizaynlardır. Neredeyse son 20 yıllık büyüme stratejisini bu plan üzerine kuran Çinli şirketler, aslında yavaş yavaş bu stratejiyi terk etmeye ve kendi dizaynlarıyla ön plana çıkmaya başlamıştı. Lakin huylu huyundan vazgeçmiyor ve alışkanlıkların terk edilmesi her vakit çok kolay olmuyor.

Alman otomotiv devi Audi, Çin’in yeni yeni gelişmekte olan lakin daha şimdiden piyasanın kıymetli elektrikli araç üreticilerinden biri sayılan Nio firmasına dava açmasının ardında da yeniden bu türlü bir neden var. Audi, Nio’nun hem tasarım hem de isim olarak kendisine ilişkin haklarını ihlal ettiğini argüman ederken, süreci yargıya taşıdığını açıkladı.

Audi’nin başı önemli halde dertte

Audi’den yapılan açıklamaya nazaran, markanın en tanınmış modellerinden olan S6 ve S8 modellerin Nio tarafından kopyalandığı ve ES6 ve ES8 isimleriyle bilhassa isim konusunda Audi’nin haklarının zedelendiği belirtildi.

Bununla birlikte, Audi aslında bu durumun uzun bir müddettir farkındaydı lakin Nio’nun faaliyetlerinin Çin ile sonlu kalması, otomotiv devinin Nio’yu görmezden gelmesine neden oluyordu. Lakin Çinli elektrikli araba üreticisinin yakın vakitte Avrupa pazarına giriş yapacak olması ve en değerli önceliklerinden biri olarak Alman piyasasını göstermesi, Audi’nin kılıcını çekmesine neden oldu.

Son olarak yeni gireceği pazarın en büyük isimlerinden biriyle daha birinci günden davalık olarak makus bir başlangıç yapmak istemeyen Nio ise, Audi’nin şikayetçi olduğu modellerdeki isimlendirmeleri değiştirme çalışmalarına başladı.