Apple’ın Tartışmalı Cihazı AirTag’in Geleceğiyle İlgili Dikk

Apple’ın AirTag aygıtları geçtiğimiz yıl piyasaya sürüldüğünden bu yana sıklıkla tartışmalara husus oldu. Anahtarlık, cüzdan, çanta yahut yaramaz evcil hayvanlarınızın tasmasına takarak kullanabildiğiniz AirTagler aslında ilk bakışta epeyce yararlı görünüyor.

Ancak pek çok kullanıcı AirTag’in insanları takip etmek maksadıyla kullanıldığını söyleyerek aygıtla ilgili şikayetlerini dile getirmişti. Apple’ın bu aygıtlarla olağandan bir ölçü daha fazla tenkit ve şikayet aldığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte biraz evvel de söylediğimiz üzere kaybolmasını istemediğiniz şeyleri bulmayı epey kolaylaştıran AirTag bir epey satılmaya devam ediyor.Peki yeni bir AirTag görecek miyiz? Bu soruya ünlü Ming-Chi Kuo’nun epeyce farklı bir karşılığı var. Gelin birlikte bakalım.

Eğer birincisinin satışları düşmezse AirTag 2 gelebilir

Apple yeni bir iPhone modeliyle karşımıza çıktığında bir üst modeliyle ilgili söylentiler ve argümanlar kısa mühlet içinde kendisini göstermeye başlıyor. Fakat şirketin AirTag aygıtında durum pek de bu türlü olmadı. Birinci aygıtın tanıtılmasının üzerinden bir yıldan fazla vakit geçmiş olmasına karşın AirTag’in geleciğyle ilgili hiçbir şey açıklanmadı. Ünlü analist Ming-Chi Kuo Apple’ın AirTag 2 ile ilgili sessizliğinin sebebini bulduğunu iddia ediyor.

Kuo’ya nazaran Apple, bir AirTag 2 piyasaya sürmeyi planlıyor lakin bu planları için öncelikle birtakım gayeleri var. Kuo, birinci aygıtın satışlarının daima takip edildiğini ve satışlardaki artış devam ederse yeni bir AirTag görebileceğimizi söylüyor. Yani satışlarda bir düşüş yaşanırsa Apple’ın AirTag’ini birinci ve son kere görmüş olabilir.

Tabii sayılara bakıldığında AirTag’in satışlarının şirketin öteki aygıtları kadar yüksek olmadığını görüyoruz. Gerçekten bu satmadığı manasına da gelmiyor. Apple’ın geçtiğimiz yıl 20 milyon AirTag sevk ettiği ve bu yıl içinde 35 milyon AirTag satılmasını beklediği söyleniyor. Sonuç olarak AirTag tartışmaları sürerken Apple aygıtın satışlarındaki artışı sürdürüyor. Kuo da bu artışın devam etmesi durumunda yeni bir AirTag için çalışmaların hızlanacağını lisana getiriyor.