Apple inadından vazgeçmek üzere!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, geçmişi neredeyse 5 yıla dayanan bir gayretten mağlubiyetle ayrılan taraf olmuştu. Buna nazaran, Avrupa Birliği sonları içerisinde tek bir data portunun olmasını isteyen komite, bu mevzuda en optimum tahlilin USB Type-C portu olacağına karar vermiş ve uzun süren uğraşlar sonucunda da geçtiğimiz hafta bu yasa tasarısını meclisten geçirmişti.

Öte yandan şimdi bu kararı bile kabullenmeyen Apple’a şimdide kendi konutundan makûs haberler geliyor. Amerika Birleşik Devletleri meclisinde vazife yapan 2 senatör, ticaret bakanı Gina Raimondo’ya bir mektup yazarak, ülke hudutları içerisinde tek bir data portunun bulunması gerektiğini, bu sayede de hem etraf kirliliğinin azalacağını hem de vatandaşların daha az kablo ile uğraşacaklarını belirtti.

Şu an için Ticaret Bakanlığı bir karşılık vermiş değil. İlerleyen günlerde bu hususa ait rastgele bir açıklama gelip gelmeyeceğini de bilmiyoruz. Lakin bildiğimiz bir şey var ki o da, pandoranın kutusu bir kez açıldı. Bundan sonra Apple’ın işi sıkıntı. Zira bugün olmasa yarın Amerika Birleşik Devletleri de tıpkı Avrupa Birliği üzere tek bir data portunun kullanılması istikametinde çalışmalar yapacaktır.

Son olarak iki senatör tarafından yapılan açıklamalarda, şu an için en âlâ seçeneğin USB Type-C olduğu belirtildi.