Adalet Bakanı Bozdağ: ‘Adayımız Erdoğan’dır, Adaylığı Yasaldır’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar aday olmasının önünde yasal hiçbir pürüz olmadığını savundu.  Bozdağ,’Adayımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Adaylığı Anayasaldır, yasaldır. Hiçbir içtihatla, yorumla bu gerçeği kimse değiştiremeyecektir. Aziz milletimiz de onu yine Cumhurbaşkanı seçecektir’ dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde düzenlenen AKP Mamak İlçe İstişare Meclisi Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Bozdağ, muhalefet partilerini eleştirerek, ‘Şimdiden koalisyon imajları, oturuyorlar 6 kişi masada, daha oturma sisteminde anlaşamayıp masayı yuvarlaklaştırdılar. Yarın öbür hususlarda anlaşamayınca nasıl tahlil üretecekler merak ediyoruz. Birisi Libya Tezkeresi’ne ‘evet’ diyor başkası ‘hayır’ diyor. Hangi hususlarda uzlaştıklarını göremedik. Artık Türkiye’nin hâkimi üzere masa etrafında toplanmış, orada bir kadro delegasyon, birtakım değerlendirmeler yapıyorlar. Ben buradan söylüyorum, Türkiye’nin patronu masadakiler değil, Türkiye’nin işvereni 84 milyon Aziz Türk milletidir’ dedi.

“Erdoğan’ın adaylığı önünde bir pürüz yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığı konusunda Anayasal bir mahzur olmadığını söyleyen Bozdağ, şunları kaydetti:

‘Şimdi kalkmışlar, ikinci sefer aday olamaz diye kendi seçimlerini, Tayyip Bey’in adaylığını engelleme umuduna bağlamışlar. Anayasa’ya nazaran bir engel var mı? Yok. Çok açık, Anayasal, yasal hiçbir mahzur yok. Adayımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Adaylığı Anayasaldır, yasaldır. Hiçbir içtihatla, yorumla bu gereceği kimse değiştiremeyecektir. Aziz milletimiz de onu yine Cumhurbaşkanı seçecektir.’

Üçüncü defa adaylık tartışması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü defa aday olup olmayacağı seçimin yaklaşmasıyla birlikte daha fazla tartışılır oldu. Pekala tartışma nereye dayanıyor?

Anayasa’nın 101. maddesindeki bir kişinin ‘iki kezden fazla cumhurbaşkanı seçilemeyeceği’ hükmü yer alıyor.

Erdoğan 2014’te parlamenter sistemde, 2018’de ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde olmak üzere iki kere cumhurbaşkanı seçilmişti.

Bazı politikler ve hukukçular Anayasa’da yer alan bu unsur nedeniyle seçimlerin vaktinde yapılması durumunda Erdoğan’ın üçüncü defa aday olamayacağını savunuyor.

2018’de yeni sisteme geçildiğini vurgulayan iktidar cephesi ise Erdoğan’ın bu sistemde yalnızca bir sefer aday olup seçildiğini, münasebetiyle 2023’te ikinci kere aday olmuş olacağını savunuyor.