1 Kutu Kola İçtikten Sonra 1 Saat İçinde Vücudunuzda Olanlar

Dünya üzerinde en çok tüketilen içecek olan kola, bedeninize girdikten sonra neler yapıyor hiç merak ettiniz mi? Bol şekerli ve asitli bir içecek olan kola, vücudumuza girdikten sonra çok da temiz davranışlar sergilemiyor. Bilhassa şeker hastaları için son derece ziyanlı tesirleri bulunan kola, şeker alımıyla birlikte kilo alımlarının da sorumluları ortasında yer alıyor. Pekala bir kutu kola bedenimize girdiğinde 1 saat içerisinde neler yaşıyoruz?

Bugün sizlere 330 ml’lik standart bir kutu kola içtikten sonraki 1 saatlik müddette bedenimizde yaşananları açıklayacağız. İçerikte yer alan datalar kola için yazılmış olsa da Pepsi ve öbür kola markaları için de misal süreçlerin işlediğini söyleyelim.

1 kutu kolanın vücunuzdaki 1 saatlik yolculuğu

İlk 10 dakika: Bedeninizi adeta şeker bombardımanına tuttunuz.

Bir kutu kolayı içtikten sonra birinci 10 dakika içerisinde vücudunuza 10 çay kaşığı kadar şeker sokacaksınız. Bu oran bir insanın günlük şeker alımının tamamına denk geliyor. Olağan kurallarda tek seferde bu kadar çok şeker almak sizi kusturmalıydı, lakin kolanın içerisinde yer alan fosforik asit, şeker tadını kesecek ve kusmanızı engelleyerek kola tüketmeye devam etmenizi sağlayacak.

20 dakika: Kan şekeriniz yükselmeye başladı.

Vücudunuz kolanın tesirlerini hissetmeye başladı. Kan şekeriniz yükseldi ve bununla birlikte insülin patlaması yaşadınız. Karaciğeriniz, eline geçen şekeri yağa çevirerek olayı denetim altına almaya çalıştı.

40 dakika: Kafein ortamda kendini hissettirmeye başladı.

Kolanın içerisinde yer alan kafeinin beden tarafından emilimi tamamlandı. Göz bebekleriniz genişledi ve bununla birlikte kan basıncınız yükseldi. Karaciğer de kana daha fazla şeker pompalamaya başladı. Uyuşukluğu engellemek için beyninizde yer alan adenosin resöptörleri bloke edildi.

45 dakika: Dopamin üretimi arttı.

Vücunuzdaki zevk hormonu diyebileceğiniz dopaminin üretim düzeyleri arttı. Bu süreç eroinin işleyişiyle birebir. Bu adım sizi vakitle kolaya daha bağımlı hale getirecek.

60 dakika: Metobolizmanız hızlandı.

1 saatin akabinde kolanın içerisindeki fosforik asit, bağırsağınızdaki kalsiyum, magnezyum ve çinkoyu bağlayarak metobolizmayı hızlandırdı. Bu sürat artımı, yüksek dozda şeker ve yapay tatlandırıcılarla birleşti. Birebir vakitte idrarla kalsiyum atılımı da artmış oldu.

60 dakika: Çişiniz geldi.

Kafeinin idrar söktürücü özelliği vardır. 1 saatin sonunda bu özellikler devreye girdi ve olağanda kemiklerinize gidecek kalsiyum, magnezyum ve çinkoyla birlikte sodyum, elektrolitler ve su da idrar yoluyla dışarı atıldı.

60 dakika: Tekrar şeker muhtaçlığı duyulmaya başlandı.

1 saatin sonuında bedendeki şeker oranı azaldı ve yine şekere gereksinim duymaya başladınız. Bedeniniz bir nevi şeker krizi geçirmeye başladı. Bu da daha sonlu ve uyuşuk olmanıza neden olacak. Ayrıyeten kolayla aldığınız tüm suyu idrar yoluyla dışarı çıkardınız. Üstelik bunu yaparken bedeninizde güçlü kemikler ve dişler için gereksinim duyduğunuz pek çok şey de gitti.

Madem bu kadar ziyanlı neden içmeye devam ediyoruz?

Bunun birden fazla sebebi var. Öncelikle bu içecekler dünya üzerinde en âlâ reklamı yapılan eserler. Bunun dışında içerisinde bağımlı kılıcı unsurlar var. Vücudumuz kendine ziyan verdiğinin farkında olmadan kola istemeye devam ediyor. Bilhassa diyabet hastasıysanız kola tüketiminin çok ziyanlı olduğunu unutmayın.

Bugün sizlere bedeninize giren bir kutu kolanın 1 saat içerisinde neler yaptığını açıkladık. Bu usul içeriklerin devamının gelmesini istiyorsanız bizlere yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz.

Kaynak: 1, 2